Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

audyt informatyczny
Niezawodne środowisko informatyczne to fundament funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. Bezpieczna wewnętrzna sieć, zapory ogniowe, sprawna i chroniona poczta e-mail – bez tego nie można się obejść w biznesie. Dodatkowo – w cyfrowym XXI wieku ataki hakerów za pomocą wirusów ransomware wcale nie należą do rzadkości. Dobrze funkcjonujący system IT to nie tylko gwarancja ochrony przed cyberprzestępczością, ale także sposób na maksymalizowanie wydajności pracy. Uważasz, że Twoja firma dysponuje wystarczająco dobrym środowiskiem IT? Przeprowadź audyt IT i dowiedz się, czy coś możesz usprawnić w swoim przedsiębiorstwie.

 

 

 

 

 

 

Audyt informatyczny - czym jest i kto powinien go wykonać? 


W pełni sprawny i funkcjonalny system IT pomaga osiągać cele biznesowe i zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczeń przed utratą danych oraz problemami z ich obiegiem wewnątrz firmy. Głównym celem audytu IT jest analiza całości systemu lub jego wybranych obszarów pod kątem:

• Bezpieczeństwa,

• Użyteczności,

• Niezawodności,

• Wiarygodności,

• Efektywności,

• Zgodności z odpowiednimi normami.


Normy dotyczące systemów informatycznych są regulowane przepisami prawa, są to odpowiednio:

• Bezpieczeństwo informatyczne –  ISO/IEC 27001, PCI DSS, FIPS,

• Zarządzanie jakością – ISO 9001,

• Zarządzanie procesami IT – ISO/IEC 20000, COBIT.


Ponieważ normy dotyczą systemów IT, sam ich audyt również podlega konkretnej normie określonej litera prawa, a jest to norma ISO/IEC 19011:2002. Wybierz firmę, która przeprowadzi audyt zgodnie z wszelkimi stosownymi regulacjami prawnymi – będziesz mieć pewność, że profesjonalnie wykonane zostaną analizy ryzyka i podjęte będą wszystkie możliwe kroki, aby maksymalnie zredukować wystąpienie potencjalnych zagrożeń w obszarze IT dla Twojej firmy.

 

 

Audyt informatyczny – co obejmują procedury


Na początek firma wykonująca audyt zajmie się określeniem Twoich potrzeb – ustali, czy audyt informatyczny obejmie cały system IT w Twojej firmie i wszystkie aspekty z nim związane, czy też potrzebujesz eksperckiej oceny tylko odnośnie wybranych obszarów. Co dokładnie to oznacza? Analizę następujących rzeczy:

• Struktury systemu IT,

• Uprawnień poszczególnych użytkowników,

• Zarządzania dostępami (hasła),

• Zarządzania nośnikami informacji (dyski, płyty, pendrive’y, etc.),

• Tworzeniu kopii zapasowych (szalenie istotna kwestia),

• Implementacji i funkcjonowaniu polityki RODO.


Mówiąc ogólnie, audyt obejmuje: zasoby, sprzęt, oprogramowanie, bezpieczeństwo informacji. Służy identyfikacji aktualnych i potencjalnych zagrożeń, zabezpieczeniu środowiska IT i opracowaniu planu działania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. Warto podjąć kroki ku bezpieczeństwu – to dobra inwestycja w przyszłość organizacji.

 

 

Korzyści z przeprowadzenia audytu informatycznego w firmie

 

Audyt informatyczny pozwala dostrzec zagrożenia, zanim się pojawią lub namierzyć źródło problemów, jeżeli już istnieje. Niemal 40% przypadków wycieku danych lub niewykrytego pozyskania wrażliwych danych nie jest właściwie analizowana. To stwarza pole manewru dla cyberprzestępców i nieuczciwej konkurencji.

Niepowołane osoby mogą przez lata wyprowadzać dane z firmy i nigdy nie zostaną przyłapane, jeżeli system nie jest szczelnie zabezpieczony i odpowiednio monitorowany. Lukę w działaniu systemu można znaleźć przypadkiem – jeżeli tak się dzieje, jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie zostanie wykryta bez profesjonalnego audytu.

 

 

Brak audytu i konsekwencje

 

Jedną z konsekwencji wycieku danych jest utrata reputacji i drastyczny spadek poziomu wiarygodności – w takiej sytuacji najlepsze zabiegi PR nie uchronią przed odpływem klientów, pracowników i – co za tym idzie – zysków.

Pracownicy z nieograniczonymi dostępami mogą instalować nielegalne oprogramowanie na firmowym sprzęcie – niekoniecznie w celu kradzieży danych. Niestety, to nie zwalnia od odpowiedzialności karnej – kontrola, która wykaże nielegalny software skutkuje zabezpieczeniem sprzętu i przestojem w biznesie (oraz grzywnami). Raczej mało która firma może sobie na takie sprawy pozwolić.

 


Firmy przeprowadzające audyty informatyczne na Śląsku

 

Szukasz firmy, która zatrudnia ekspertów i wykonuje profesjonalne audyty IT na Śląsku? Sprawdź ofertę firmy Meskomp – ma na koncie wiele sukcesów i oferuje kompleksową obsługę informatyczną dla małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych. Audyt IT to dobrze wydane pieniądze – to inwestycja w Twój biznes i jego przyszłość.

 

Konto osobiste dla studenta – jakie wybrać?

Promocje bankowe kont osobistych – jak zarobić dodatkowe środki?

WhitePress Prawa