Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, to prosta droga do kalectwa, a nawet utraty życia. O tym wie każdy kierowca. Wsiadając za kółko, trzeba być wypoczętym i trzeźwym. Tak samo jest w przypadku osób wykonujących pracę, wymagającą wzmożonej koncentracji. Dlatego alkomaty są potrzebne nie tylko policji, ale także w firmach. Nowe przepisy kodeksu pracy mówią, że pracodawca ma prawo do kontroli trzeźwości swoich pracowników.

 

 

 

 

 

Jak działa alkomat?

Alkomat służy do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zasada jego działania nie jest skomplikowana. W tradycyjnych modelach, pomiar wykonuje się poprzez wdmuchiwanie powietrza do urządzenia, przez specjalny ustnik. Stamtąd trafia ono do komórki pomiarowej, w której znajduje się sensor, który pod wpływem etanolu indukuje prąd, lub zmienia jego rezystancję. Wynik na wyświetlaczu można odczytać już po kilkunastu sekundach Nowsze modele nie mają ustników, co sprawia, że są bardziej higieniczne. Przeczytasz o nich na alkopomiar.pl. Większość tych urządzeń to alkomaty policyjne, używane gdy zachodzi podejrzenie, że osoba prowadząca pojazd jest nietrzeźwa. Urządzenia te stosowane są też w niektórych firmach, np. ochroniarskich, budowlanych lub produkcyjnych. Sprawdzanie, czy pracownik nie jest pod wpływem alkoholu jest podyktowane przepisami BHP. Osoba obsługująca maszyny, lub pracująca na dużych wysokościach, może stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Popularne są także alkomaty osobiste. Za ich pomocą sami skontrolujemy, czy możemy bezpiecznie wsiąść za kierownicę lub normalnie pracować. 

 

Alkomaty elektrochemiczne czy alkomaty półprzewodnikowe?

Na rynku popularne są alkomaty półprzewodnikowe, ze względu na stosunkowo niską cenę. Wykonują one pomiar analizując proces utleniania się etanolu na powierzchni elektrody. Reagują jednak także na inne substancje np. nikotynę i aceton. Ten ostatni bywa obecny w organizmach osób chorych na cukrzycę i stanowi dla nich zagrożenie życia. Dlatego dokładne pomiary zawartości alkoholu we krwi, mogą być utrudnione. Dużym zainteresowaniem cieszą się alkomaty elektrochemiczne, reagujące tylko na etanol. Są one wyposażone w sensor elektrochemiczny, który przekształca etanol w kwas octowy przy udziale innych związków chemicznych. Uwolnione elektrony powodują przepływ prądu, i na tej podstawie alkomat określa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Od czasu do czasu, potrzebna jest kalibracja alkomatu. W czasie długotrwałego użytkowania, sensory rozregulowują się. Kalibracja polega na wyregulowaniu ich i dostosowaniu do oprogramowania urządzenia. W punkcie serwisowym, specjaliści stwierdzą, czy sensor trzeba skalibrować, czy lepiej wymienić na nowy. Usługi tej najczęściej wymaga alkomat przesiewowy, którym bada się dużą liczbę osób. Po wykonaniu kalibracji, powinniśmy otrzymać certyfikat, potwierdzający wykonanie takiej czynności.

 

Kontrola trzeźwości a kodeks pracy

Wprowadzona pod koniec ubiegłego roku nowelizacja kodeksu pracy, umożliwia pracodawcy wykonaniu badania trzeźwości u pracownika, wobec którego zachodzi podejrzenie, że spożywał alkohol. Dlatego w każdej firmie, w której obsługuje się maszyny, prowadzi pojazdy, lub pracuje na dużych wysokościach, powinien znaleźć się dokładny alkomat, którego cena nie będzie zbyt wysoka, ale wyniki jego pomiarów będą zgodne z rzeczywistością. Jednak należy pamiętać, że pracownik musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie kontroli. Jeśli tego nie zrobi, pracodawca ma prawo wezwać funkcjonariuszy policji, której pracownik nie będzie mógł się sprzeciwić. Jeśli wynik badania okaże się pozytywny, może skończyć się na sprawie karnej. 

Dlaczego warto budować domki na narzędzia?

WhitePress Prawa