Regularna konserwacja i serwis części klimatyzatora, takich jak filtry, wężownice, żebra, odpływy itp. są bardzo ważne dla efektywnego działania klimatyzatora. Zaniedbanie obsługi i czyszczenia klimatyzacji skutkuje zmniejszoną wydajnością chłodzenia i uszkodzeniem urządzenia. Oto siedem bardzo ważnych wskazówek dotyczących konserwacji klimatyzacji.
Regularna konserwacja i czyszczenie filtrów powietrza
Brudne i zatkane filtry powietrza utrudniają normalny przepływ powietrza i znacznie zmniejszają wydajność chłodzenia układu klimatyzacji. Kiedy filtr jest bardzo zabrudzony, przepływające do niego powietrze omija filtr i przenosi zanieczyszczenia bezpośrednio do wężownicy parownika, zabrudzając w ten sposób wężownice chłodzące. Czyszczenie filtra powietrza należy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Regularne czyszczenie filtrów powietrza skutkuje prawidłowym chłodzeniem klimatyzacji. Czyszczenie filtra powietrza staje się bardzo ważne, jeśli w domu przebywają zwierzęta futerkowe.
Czyszczenie wężownic parownika
Czysty filtr powietrza zapobiega przedostawaniu się kurzu i brudu do wężownic chłodzących. Ale nawet wtedy trochę brudu i gruzu osadza się z czasem na cewkach. To osadzanie się i pokrycie zmniejsza zdolność pochłaniania ciepła przez cewki, wpływając w ten sposób na proces chłodzenia pomieszczenia. Niezbędny jest coroczny serwis i czyszczenie wężownicy parownika.
Konserwacja wężownicy skraplacza
Skraplacz i wentylator znajdują się poza domem (we wszystkich typach klimatyzacji). Zewnętrzne zakurzone środowisko, opadające liście, deszcz i wiatr itp. Brudzą wężownice skraplacza. Kurz i zanieczyszczenia bardzo utrudniają odprowadzanie gorącego powietrza i ciepła na zewnątrz. To słabe odprowadzanie ciepła skutkuje nagrzewaniem się skraplacza i sprężarki (sprężarka znajduje się w pobliżu wężownicy skraplacza), dlatego coroczne czyszczenie wężownicy skraplacza jest bardzo ważne dla wydajnej pracy skraplacza.
Czyszczenie żeberek cewki
Łatwo widać aluminiowe lamele skraplaczy i wężownic parownika. Kurz i zanieczyszczenia gromadzą się na płetwach. Żebra wężownicy należy regularnie czyścić, aby chronić parownik i skraplacz.
Odblokuj tylny odpływ
Jeśli odpływ z tyłu jest zatkany, woda zebrana wewnątrz klimatyzatora nie znajduje miejsca do opuszczenia i kapie do pomieszczenia z dowolnego otworu. Kiedy woda wewnątrz klimatyzatora nie znajduje ujścia, wzrasta również poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Przykryj kompresor podczas zimy
W sezonie zimowym, kiedy klimatyzator nie jest używany, przykryj kompresor (jest umieszczony na zewnątrz) szmatką, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu i brudu do wnętrza urządzenia.
Nie przegap usługi serwisanta
Przed rozpoczęciem sezonu letniego należy zawsze wezwać serwisanta w celu całkowitego oczyszczenia i przeglądu klimatyzacji. Zawsze, gdy odwiedził cię specjalista z serwisu klimatyzacji, upewnij się, że sprawdził on wszystkie części takie jak wężownice, sprężarka, żebra, filtry, odpływy itp. i wykonał niezbędne czynności serwisowe.