Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

opakowanie
W każdym roku mnóstwo osób korzysta z usług firm kurierskich, by nadać przesyłki. Musicie zatem pamiętać, że nie jesteście jedynymi osobami, które to robią i Wasza paczka jest narażona na uszkodzenia. Dodatkowo zanim trafi od Was do odbiorcy, czeka ją długa droga. Warto w takim razie zabezpieczyć swoją przesyłkę tak, by dotarła ona bez jakichkolwiek zniszczeń. Ponadto jest to istotne na wypadek reklamacji. Niektórzy przewoźnicy zwracają uwagę na konieczność odpowiedniego zapakowania paczki, przed jej nadaniem. Co zatem należy zrobić, by przesyłka dotarła do odbiorcy w idealnym stanie?

 

 

Odpowiednie opakowanie to podstawa

Często ludzie korzystają z wcześniej używanych kartonów. Nie zawsze się one jednak sprawdzają, ponieważ mogą być uszkodzone, przez co nie dość wytrzymałe. Najlepiej jest kupić nowe pudełko. Na rynku można teraz znaleźć wiele różnych wariantów. Pamiętajcie, aby kształtem i rozmiarem zawsze pasowało do tego, co będziecie wysyłać. Bardzo ważna jest także jego wytrzymałość. Kilku- lub kilkunastokilogramowe paczki możecie nadać w kartonie z trzywarstwowej tekstury. Dla przesyłek o wadze kilkudziesięciu kilogramów odpowiedniejsze będzie opakowanie kartonowe wykonane z tekstury nawet pięciowarstwowej.

 

Właściwe rozmieszczenie i wypełnienie pustej przestrzeni jest ważne

Jeżeli wysyłacie więcej niż jeden przedmiot, musicie pamiętać o tym, że nie mogą one zostać umieszczone w pudełku byle jak lub upchane "na siłę". Konieczne jest, by nie miały one styczności, ani ze sobą, ani z tekturowymi ścianami opakowania. Powstanie wtedy pusta przestrzeń, którą koniecznie należy wypełnić. Możecie do tego celu użyć gazety lub piankę. Bardzo dobry będzie także skropak, dzięki któremu masa przesyłki niepotrzebnie się nie zwiększy. Dostępny jest on w niektórych sklepach w wersji ekologicznej, dzięki czemu możecie jednocześnie zadbać o środowisko.

 

Następnie zabezpiecz opakowanie

W tym celu oczywiście potrzebna będzie taśma klejąca. Najlepsza będzie ta z dodatkiem kauczuku, ponieważ jest ona odporna na nacisk i rozdarcia. Ważny jest także sam sposób klejenia kartonu, w którym znajduje się przesyłka. Koniecznie musicie okleić go zarówno u góry, jak i na spodzie wzdłuż zamknięcia. Dodatkowo powinniście także poprowadzić taśmę prostopadle do poprzedniej linii. Warto przesyłkę dodatkowo zabezpieczyć, oklejając krawędzie pudełka. Jeżeli umieszczone w środku przedmioty są ciężkie, należy zastosować kilka warstw taśmy klejącej.

 

Wskazówki dla kuriera, czyli oznakowanie kartonu

Jest to bardzo istotne, ponieważ daje to większą pewność, że Wasza przesyłka będzie transportowana we właściwy sposób. Możecie w tym celu zastosować naklejki z napisem "góra" lub "dół" lub te, które zaznaczają, iż w paczce znajduje się coś delikatnego, jak np. "Ostrożnie! Szkło!". Daje to pewność, że kurier będzie się obchodził z przesyłką we właściwy i staranny sposób.

 

Etykieta z adresem koniecznie we właściwym miejscu

Pamiętajcie, by etykieta adresata znajdowała się w miejscu widocznym dla kuriera. Najlepiej jeśli umieścicie ją na górze paczki. Nie może ona znajdować się na krawędziach lub łączeniach opakowania. Nie powinna być ona także w żaden sposób zakryta taśmą klejącą. Przed umieszczeniem etykiety, upewnijcie się, że wszystkie dane, które się na niej znajdują są prawidłowe.

 

Zważcie przesyłkę i sprawdźcie limity

Wszystkie firmy kurierskie posiadają swoje limity wagowe. Zazwyczaj wynosi on 50kg. Jeżeli zostanie on przekroczony, Wasza przesyłka będzie musiała zostać umieszczona na specjalnej palecie. Jeżeli tak się stanie, zostanie ona zabezpieczona specjalną folią stretch. Nie tylko zapewni ona stabilizację Waszej paczce, ale także zabezpieczy ją przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem zważyć przesyłkę przed nadaniem i sprawdzić limity, jakie są w wybranej przez Was firmie kurierskiej.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności Wasza przesyłka jest gotowa do nadania. Wystarczy sześć prostych kroków, byście ze spokojem mogli wysłać paczkę. Dzięki nim będziecie mieli pewność, że dotrze ona do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

 

Wydobycie kruszyw – do czego służy przesiewacz i dlaczego ważne są sita?

Jeszcze prostsze raty? Rozmowa z Małgorzatą Szulik; Business Project Manager w Provema.

WhitePress Prawa