Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

asertywnym
Bycie asertywnym przydaje się w wielu sytuacjach - w pracy, związku, życiu codziennym. Poznaj 5 technik, które pomogą Ci być bardziej asertywną osobą i ułatwią tworzenie zdrowych relacji.

 

 

 

 

 

 

 

Co oznacza bycie asertywnym?

Asertywność to umiejętność dbania o swoje potrzeby, przy jednoczesnym okazywaniu szacunku wobec potrzeb innych osób. Bycie asertywnym pozwala:

  • skuteczniej osiągać postawione sobie cele,
  • uzyskać zadowolenie z życia,
  • budować zdrowe relacje z innymi, oparte na wzajemnym szacunku,
  • wzmacniać poczucie własnej wartości i samoświadomości.

Osoba asertywna potrafi wyrażać swoje zdanie i jest świadomy tego, czego pragnie. Nie przekracza przy tym granic innych osób - szanuje ich zdanie i wyznawane wartości, co odróżnią ją od osoby agresywnej.

 

Dlaczego warto być asertywnym?

Asertywności można się nauczyć. Nie jest to umiejętność wrodzona, dlatego każdy ma szansę na jej rozwijanie. Są na to pewne sprawdzone sposoby. Dzięki nim zyskasz umiejętność odmawiania i komunikowania swoich potrzeb, zachowują szacunek zarówno do siebie, jak i innych. Sprawisz, że relacje w związkach, pracy czy rodzinie będą miały lepszą jakość. Zmniejszysz poziom stresu i zyskasz związki budowane na szacunku i skutkujące zadowoleniem obu stron. Asertywność daje możliwość spełniania własnych potrzeb, będąc jednocześnie uczciwym wobec innych.

Jak stać się bardziej asertywnym? 5 przydatnych technik

Zalet asertywności jest, jak widać, wiele. Jak zatem ją rozwijać? Poznaj 5 sprawdzonych technik, które możesz zastosować w codziennym życiu.

1. Rozwijaj umiejętności komunikacyjne

Jeśli chcesz być asertywną osobą, musisz nauczyć się używać prostych do zrozumienia zdań. Nie możesz prowadzić skomplikowanej komunikacji, aby uniknąć złej interpretacji (ta często prowadzi do nieporozumień i konfliktów). Jest to szczególnie ważne, gdy chcesz zakomunikować innej osobie własne potrzeby czy swoje zdanie, a Twoje pragnienia są niezgodne z potrzebami rozmówcy. Z reguły w takiej sytuacji wycofujemy się lub atakujemy. Istotne jest zatem, aby nauczyć się asertywności i stanąć pośrodku - wyrażając swoje potrzeby, ale w sposób prosty i z okazaniem szacunku do drugiej osoby. Jak to zrobić? Unikaj długich zdań, nie stosuj metafor czy podtekstów. Zamiast tego postaw na zdania krótkie, jasne i bezpośrednie.

2. Odmawiaj

Jeśli czujesz, że powinieneś/powinnaś odmówić, zacznij wyrażać swoje "nie". Mówienie "tak" w sytuacji, gdy chcemy odmówić, powoduje stres, niezadowolenie i gniew. Jeśli odpowiesz "nie", unikniesz nieprzyjemnych emocji i stworzysz szansę na budowanie zdrowej relacji. Aby nauczyć się odmawiać, na początek zacznij od czegoś niewielkiego (np. odmowa pójścia na kawę). Odmowa musi być jasna, jednoznaczna, ale i uprzejma. Jeśli rozmówca poprosi o argumenty, przedstaw je w spokojny sposób (pomocne w zachowaniu spokoju są głębokie oddechy). Porzuć strach - masz prawo odmawiać i mówić o swoich potrzebach. To nie egoizm, a wyznaczanie rozsądnych granic, aby utrzymać zdrowe relacje.

3. Porzuć poczucie winy

Nie myśl, że robisz komuś krzywdę odmawiając. Twoje samopoczucie jest tak samo ważne, jak samopoczucie rozmówcy. Aby nauczyć się asertywności, popracuj nad swoim sumieniem - musisz dowiedzieć się, co stanowi zdrowe poczucie winy (uzasadnione), a co jest obwinianiem się bez podstaw. 

4. Bądź wobec siebie szczery/a

Jakie masz cele, o czym marzysz, co sprawia, że czujesz się dobrze? Dzięki odpowiedziom na te pytania opracujesz pewien zestaw oczekiwań, które powinieneś/aś kierować do innych ludzi. Zastanów się, co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej, jeśli odczuwasz dyskomfort. Nie bój się przyznawać do tego, czego potrzebujesz. Istotne jest zatem, aby siebie nie oszukiwać i nie wstydzić przed sobą. 

5. Wyrażaj swoje uczucia

Inne osoby nie wiedzą, czego potrzebujesz, aby poczuć się szczęśliwym, dlatego musisz im to powiedzieć. Jeśli chcesz postępować w sposób asertywny, musisz informować innych zarówno o swoich uczuciach, jak i granicach. Jasno wyrażaj komunikaty, bądź uczciwy/a, zachowaj szacunek do siebie i innych. Koncentruj się na rzeczywistym problemie. Postaraj się proponować konkretne rozwiązania. Zadanie to ułatwi Ci zmiana myślenia z "ja i ty" na "my". Łatwiej dojdziesz dzięki temu do porozumienia w danej relacji. 

Źródło: https://www.onlinezdrowie.pl/asertywnosc-czym-jest-i-jak-ja-rozwijac-definicja-cwiczenia-techniki

 

 

Koszt budowy domu 60m2 pod klucz

WhitePress Prawa