Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

 

Polskie firmy z sektora MŚP wciąż niechętnie inwestują w rozwiązania z zakresu nowych technologii. Tymczasem, korzystanie z nowoczesnych narzędzi IT przekłada się zarówno na rozwój i optymalizację kosztów, jak również na wizerunek firmy i budowanie jej przewagi konkurencyjnej.

Jedną z cech charakterystycznych polskich przedsiębiorstw z sektora MSP jest niski poziom inwestycji. Kolejną bolączką jest struktura wspomnianych inwestycji. Zgodnie z raportem „Cyfryzacja polskiego sektora MMŚP” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan, home.pl oraz Microsoft, wartość brutto nakładów przedsiębiorstw przeznaczanych na rozwiązania z zakresu IT to 3,5-4,5 proc. wartości nakładów inwestycyjnych firm na aktywa trwałe ogółem. Tymczasem, w dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju nowych technologii, to właśnie inwestycja w innowacje jest kluczem do osiągniecia najlepszych efektów biznesowych, jak i wizerunkowych. O tym, dlaczego warto wdrażać innowacje w małych i średnich firmach mówi Alan Pajek, twórca aplikacji MPS Satellite, pozwalającej na generowanie oszczędności w firmie poprzez monitorowanie środowiska druku.

IT w służbie biznesu

Mówiąc o nowoczesnych narzędziach IT mam na myśli trzy podstawowe grupy. Pierwsza grupa to narzędzia usprawniające pracę, automatyzujące procesy biznesowe i tym samym produktywność naszego zespołu. Kolejna to narzędzia proklienckie – zwiększające sprzedaż i komunikację z naszymi odbiorcami, a trzecia to te wspierające współpracę z naszymi partnerami biznesowymi. Wszystkie trzy grupy narzędzi łączy jedno – mają niekwestionowany wpływ na wyniki finansowe naszej organizacji. Aż 80 proc. właścicieli oraz pracowników firm z sektora MŚP potwierdza, że inwestycja w narzędzia IT wpływa pozytywnie na optymalizację procesów biznesowych – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Ipsos w tym roku. Tak wysoka liczba to wynik kilku, głównych czynników – to właśnie w mniejszych przedsiębiorstwach zwrot kosztów przeznaczonych na nowoczesne rozwiązania jest najszybszy. Ponadto, same nakłady, jakie musimy zainwestować są również relatywnie niskie, nie mówiąc już o mniejszym ryzyku.

Bądź o krok przed konkurencją

Wiemy już, że nowe technologie oznaczają dla większości firm zwiększenie efektywności finansowej, która z kolei oznacza dla przedsiębiorstwa rozwój oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Dobroczynne działania rozwiązań IT potwierdzają wspomniane wcześniej wyniki badania Ipsos – niemal 60 proc. pracowników i właścicieli firm przyznaje, że dostrzega wpływ cyfryzacji na rozwój nowych źródeł przychodów dla biznesu. Równie istotna jest dzisiaj możliwość wyróżniania się na tle konkurencji, zwłaszcza że oczekiwania ze strony naszych klientów nieustannie rosną, a każde nasze działanie jest uważnie monitorowane przez konkurencyjne organizacje. Ujmując rzecz kolokwialnie, musimy wszystko robić więc szybciej i sprawniej, zachowując przy tym wysoką jakość. A to właśnie produkty i usługi z rynku IT pozwalają na rozwój i doskonalenie naszej oferty. Co więcej, dzięki nim możemy też stawiać przed naszą firmą coraz ambitniejsze cele i kierunki rozwoju. 

Bezpieczeństwo danych to bezpieczeństwo firmy

Rok 2015 upłynął pod znakiem serii ataków hakerskich na firmy i organizacje publiczne. Bezpiecznie zarządzanie i przechowywanie cennych dla naszej firmy danych powinno być więc dla nas jednym z największych wyzwań i priorytetów. Tymczasem, co piąty przedsiębiorca nie jest świadomy liczby incydentów bezpieczeństwa w swojej firmie. A przecież brak zabezpieczeń oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń wiąże się zarówno ze stratami finansowymi, jak i wizerunkowymi. Dlatego powinniśmy nie tylko inwestować w rozwiązania technologiczne optymalizujące procesy biznesowe, ale pamiętać też o zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa infrastruktury IT. Dbajmy o bezpieczne zarządzanie danymi w chmurze, zabezpieczenie komputerów, urządzeń mobilnych i drukujących. Jest to istotne zwłaszcza w mniejszych firmach, które z reguły nie posiadają jednego, zintegrowanego systemu bezpieczeństwa IT.

Przyciągaj najlepszych pracowników

W jakich firmach chcą dziś pracować Polacy? Co decyduje coraz częściej o wyborze pracodawcy? Okazuje się, że wbrew pozorom zarobki nie są dziś głównym czynnikiem przyciągającym talenty do naszej firmy. Młode pokolenia zwracają coraz większą uwagę na wizerunek firmy oraz na dynamikę jej rozwoju, związaną ze stabilnością zatrudnienia. Dzięki nowoczesnym narzędziom IT możemy zapewnić pracownikom wygodną, szybszą i efektywniejszą pracę, zwiększając tym samym ich motywację. Przy pomocy innowacyjnych aplikacji i rozwiązań możemy również realizować dla naszego zespołu wysokiej jakości szkolenia, które są wymieniane wśród głównych kryteriów oceny pracodawcy.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu IT wciąż jeszcze kojarzą się wielu przedsiębiorcom, zwłaszcza tym z sektora MŚP, z niepotrzebną i drogą fanaberią. A przecież nawet niewielka inwestycja w nowe technologie może oznaczać dla firmy i jej pracowników prawdziwą rewolucję. Małe i średnie firmy muszą dziś więc przede wszystkim dostrzec potencjał tkwiący w technologiach informacyjno-komunikacyjnych, a dopiero potem – umiejętnie go wykorzystać.