Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Wybór właściwego systemu ERP nie jest wcale rzeczą prostą, w artykule znajdują się wskazówki, które mogą nie co pomóc.

Aby system ERP przynosił w firmie wymierne korzyści, musi być odpowiednio dostosowany do jej potrzeb. Przed podjęciem decyzji, jaki system ERP kupić, powinniśmy odpowiedzieć sobie na 5 pytań, które na pewno pozwolą  lepiej poznać potrzeby przedsiębiorstwa. Co chcemy osiągnąć? Jaki posiadamy budżet? Jakich funkcjonalności potrzebujemy? Kto wdroży w  firmie system ERP? Co zrobisz po zakończeniu wdrożenia tego systemu?

 

Pytanie 1. Co chcesz osiągnąć?

Musimy sobie zadać pytanie po co  wdrażać system ERP. Co tak naprawdę możemy osiągnąć poprzez wdrożenie takiego systemu? Jakie cele postawiliśmy przed swoją firmą? Z czym mamy największe problemy w firmie i jakie procesy chcielibyśmy usprawnić by było lepiej? Odpowiedź na te pozornie łatwe  pytania pozwoli  określić, w czym konkretnie ma pomóc system ERP którego poszukujemy.

Nie można myśleć, że wdrożenie systemu  ERP bezpośrednio zwiększy sprzedaż w naszej firmie. Rozwiązanie ERP pomoże usprawnić pracę w firmie w różnych obszarach jej działań, podnosząc m.in. efektywność i wydajność pracowników na każdym szczeblu zarządzania.

Pytanie 2. Jaki posiadasz budżet?

Nie oszukujmy się – wdrożenie ERP może sporo kosztować. Głównie związanie jest to z tym, że jedne systemy są bardziej rozbudowane inne mniej, dlatego tak ważne jest by sprecyzować czego potrzebujemy .

To oczywiste, że chcielibyśmy  wydać na takie rozwiązanie jak najmniej, a  inwestycja w system ERP musi się zwrócić.  Dlatego trzeba się zastanowić, ile są dla warte rozwiązania, które pozwolą  osiągnąć  założone cele.  Wdrożenie systemu ERP musi się opłacać. Nie ma sensu porywać się na tak duży projekt, jeśli nie jesteśmy przekonani, że przyniesie on  wymierne korzyści.

Kiedy już będziemy wiedzieć, czy wdrożenie ERP się opłaci, pomyśleć trzeba nad tym, ile realnie możemy wydać na zakup systemu ERP.

 

Pytanie 3. Jakich funkcjonalności potrzebujesz?

Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania  ERP  trzeba także pomyśleć nad tym, jakich funkcjonalności będziemy  potrzebować w takim systemie. Większość producentów  lub też dostawców ma swoją wizję rozwiązania ERP i rozwija przeważnie systemy wg własnego pomysłu. Gdy będziemy wiedzieć, jakie procesy  w firmie chcemy usprawnić, wówczas będziemy mogli wybrać ERP, który już posiada funkcjonalności których potrzebujemy lub  może być on bardzo szybko i bez większych problemów rozbudowany w danym kierunku.

Nie zapominajmy  również o specyficznych wymaganiach branżowych!!!

 

Pytanie 4. Kto wdroży w Twojej firmie system ERP?

Gdy zdecydujemy się już na system ERP, musimy znaleźć firmę, która przeprowadzi nam wdrożenie tego systemu. Pamiętajmy, że przypadku zaawansowanego oprogramowania jakim jest system klasy ERP poziom wdrożenia ma ogromne znaczenie – to ono decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu całego projektu.

 

Pytanie 5. Co zrobisz po zakończeniu wdrożenia?

Na samym końcu, musimy przemyśleć, co planujemy zrobić, gdy wdrożenie nowego systemu zostanie zakończone. Czy ERP ma być dla firmy finałem usprawniania pracy, czy też – dopiero początkiem. Jeśli chcemy dalej rozwijać system lepiej pomyśleć o tym już wcześniej.