Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Yerba to napój charakteryzujący się niezwykłymi właściwościami pobudzającymi. Jest naturalnym naparem, który przyrządza się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które osiąga w stanie dzikim nawet do 15 metrów wysokości. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jakie korzyści zapewnia organizmowi yerba mate.

yerba mate

Picie yerby jest powszechne w Urugwaju, Paragwaju, Argentynie oraz Brazylii.

Klasyczna yerba mate – podstawowe informacje

Herbata yerba mate jest zwyczajowym określeniem tego napoju, lecz jest to określenie nieprecyzyjne. Polska jest krajem, w którym herbatą nazywa się wszystko, co się parzy i pije na ciepło (np. herbata ziołowa, zamiast po prostu zioła).
Picie yerby jest świetnym i zdrowym sposobem na pobudzenie, dodanie energii i mocy do działania. Kofeina zawarta w yerba mate ma właściwości pobudzające ciało i umysł. Napar wspomaga odchudzanie, obniża zły cholesterol i poprawia krążenie krwi.
Moc liści ostrokrzewu paragwajskiego odkryli Indianie z plemienia Guarani, rdzenni mieszkańcy południowoamerykańskich lasów tropikalnych. Zabierali liście mate na długie polowania, ponieważ dzięki nim radzili sobie z głodem i zmęczeniem.

Popularne rodzaje yerba mate

Istnieją różne odmiany yerby. Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia, można wyróżnić następujące rodzaje:

  • Yerba brazylijska – jest to przede wszystkim soczyście zielona, zmielona na drobną mąkę erva mate chimarrão. Wyróżnia ją świeży, trawiasty smak.
  • Yerba argentyńska – jest łagodniejsza w smaku, z mniejszą ilością pyłu, grubiej cięta. Charakteryzuje się nieco bardziej goryczkowym smakiem. Poleca się ją tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z piciem naparu.
  • Yerba paragwajska – ma dymny, wędzony aromat i smak, jest drobniej cięta oraz ma zwiększoną zawartość pyłu.
  • Yerba urugwajska – wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Urugwaju (w tym miejscu yerba mate nie rośnie), ale jest czwartym, istotnym typem yerby, innym od 3 pozostałych, ale charakterystycznym dla kraju, w którym się go pije.

Yerbę możemy też podzielić biorąc pod uwagę skład:

  • Yerba klasyczna – to 100% susz ostrokrzewu paragwajskiego. Na smak każdej yerby wpływ mają takie czynniki jak: nasłonecznienie, gleba, otoczenie danej plantacji, czas zbiorów, sposób produkcji i okres leżakowania.
  • Yerba z różnymi dodatkami, czyli yerby owocowe, owocowo-ziołowe, ziołowe albo yerby z dodatkiem przypraw korzennych.

 

Yerba mate – gdzie można ją kupić?

Dzięki długiej obecności na rynku i szeroko rozwiniętej sieci dystrybucyjnej yerba mate sklep internetowy oferuje yerbę oraz akcesoria w bardzo atrakcyjnych cenach. Bogata oferta jest kierowana zarówno do zaawansowanych, jak i początkujących miłośników energetyzujących naparów.
Jeśli nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z tym napojem, warto zacząć od zestawu startowego wraz z niezbędnymi akcesoriami. Jeśli masz wśród znajomych miłośników yerby, warto postawić na ciekawy komplet na prezent. Jeśli jesteś już doświadczony w tym temacie i interesują Cię konkretne, trudno dostępne gatunki suszu, w sklepie z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz!
Sklep obejmuje bogatą ofertę różnych gatunków yerby. Dostępne są wszystkie akcesoria niezbędne, by cieszyć się naparami z ostrokrzewu. Jest też szeroki wybór bombilli ze stali nierdzewnej i alpaki, czyli specjalne rurki oddzielające fusy od napoju. Dostępne są też tykwy ceramiczne. Warto zainwestować również w tzw. palo santo, czyli naczynie wykonane z egzotycznego drewna o cudownym żywicznym zapachu.