Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

piwnicy
Wydawać by się mogło, że samodzielne zbudowanie piwnicy w ogrodzie jest bardzo proste, bo jaka to filozofia wykopać otwór wstawić drzwi i schody i tyle. Niestety w praktyce okazuje się, że jest to bardzo trudne zadanie, które lepiej zlecić fachowcom, jeśli wiedza z tego zakresu ogranicza.

 

 

W dzisiejszych czasach piwnice ogrodowe są traktowane nie tylko jako doskonały element dekoracyjny, lecz również jako skład na wino, sprawdzi się idealnie w roli spiżarni, a także będzie doskonałym schronieniem w upalne dni, gdyż temperatura panująca w niej nie przewyższa 8 stopni Celsjusza. Aby faktycznie byłą funkcjonalna i co ważne trwała musi być solidnie zbudowana. Przed przystąpieniem do budowy warto zastanowić się nad jej lokalizacją. Jeśli ma być ozdobnym elementem, nawet w samym środku ogrodu będzie idealnie wyglądała.

Należy jednak pamiętać, iż najlepiej, jeśli znajdzie się w zacienionym miejscu, najlepiej od północnej strony, gdyż wtedy piwniczka nie będzie się nagrzewała. Jednak nie blisko drzew, gdyż korzenie będą uszkadzały ściany. Mając już lokalizacje i gotowy projekt piwnicy można przystąpić do budowy. W pierwszym etapie prac niezbędne będzie wykonanie wykopów pod fundamenty. Tutaj może przydać się pomoc doświadczonych budowlańców, gdyż ich głębokość musi być odpowiednia. Oczywiście dodatkowe zbrojenia są obowiązkowe, w innym przypadku konstrukcja będzie groziła zawaleniem, a nie o taki efekt przecież chodzi. Ważną kwestię stanowi również wykonanie prawidłowej izolacji, bo jeśli do wnętrza będzie dostawała się woda, to niestety piwnica nie będzie nadawała się ani do odpoczynku, ani do składowania warzyw. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wykonanie grawitacyjnej wentylacji, o której wiele osób niestety zapomina.

 

Zdjęcia posiadamy dzięki uprzejmości firmy ABC Szamba Betonowe produkującej między innymi piwniczki ogrodowe

Dodatkowo posadzkę piwnicy można wyłożyć kostką kamienną, która na pewno doda wnętrzu charakteru. Kolejnym etapem będzie wykonanie stropu, ważne by był zbrojony, tylko wtedy będzie naprawdę solidny i wytrzymały. Tutaj również dodatkowe izolacje przed zasypaniem piwniczki ziemią będą konieczne, zwłaszcza jeśli chce się wykonać łukowy strop. Na pewno walory estetyczne podniosą ściany dodatkowo obłożone kamieniem. Tym już jednak można zająć się, jak całość będzie gotowa. Mając wykonaną piwnicę ogrodową, należy przemyśleć jaki rodzaj drzwi będzie odpowiedni, bo to od nich zależy prawidłowa izolacja przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz. Jeśli teren, na którym została zrobiona piwnica, nie jest zbyt suchy, warto dodatkowo wykonać wkoło niej specjalny drenaż, który zapobiegnie przenikaniu wody do wnętrza. Zapewni również skuteczną ochronę podczas ulewnych deszczów. Piwnica, która została wykonana w pełnym słońcu, powinna być od góry dodatkowo zabezpieczona specjalną folią, gdyż sucha ziemia może się osuwać i niestety nadmiernie nagrzewać podnosząc tym samym temperaturę w środku piwnicy. Na pewno dobrym pomysłem będzie obsadzenie jej roślinami i kwiatami lubiącymi słońce. Dzięki temu będzie i dodatkowa ochrona i dodatkowy efekt wizualny.

 

Gdzie znaleźć najlepszy sklep z łóżkami?

Ekonomiczna i ekologiczna sprzedaż makulatury

WhitePress Prawa