Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

baumit wnetrze 01 licencja ograniczona do materialu prasowego m

Fot. Baumit

Malowanie to najpopularniejszy i najszybszy sposób dekorowania ścian w naszych domach i mieszkaniach. Czym kierować się przy wyborze farby, aby efekt spełnił oczekiwania, a mieszkańcy otrzymali w pakiecie zdrowy mikroklimat? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję.

Planując malowanie ścian zazwyczaj wszystkie nasze myśli koncentrują się wokół koloru farby, która stworzy tło dla pozostałych elementów wystroju wnętrza. To bardzo ważna decyzja w kontekście późniejszego efektu aranżacyjnego. Nie będzie zbytnią przesadą, jeśli powiemy, że to właśnie kolor bardzo często decyduje o tym, po który produkt z półki sklepowej sięgamy. Tymczasem zapominamy o tak istotnej kwestii, jak wpływ wykończenia na jakość powietrza w pomieszczeniach, które z kolei działa na samopoczucie mieszkańców. Zacznijmy zatem od początku.

 

Jaki kolor farby wybrać?

Kolor, na który pomalujemy ściany, to kwestia naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na wykreowaniu przestrzeni eleganckiej i subtelnej, sprzyjającej odpoczynkowi, pracy czy spotkaniom zawsze świetnym wyborem są odcienie pastelowe – bardzo modne są biele, szarości, beże oraz brązy. Nienarzucający się charakter pasteli to klucz do tworzenie wnętrz ponadczasowych, emanujących świeżością, energią i optymizmem. Łagodna i delikatna kolorystyka nie męczy oczu, sprzyja koncentracji oraz wyciszeniu, a przy tym pasuje do każdego wnętrza, bez względu na jego funkcję czy styl. Pastele wnoszą do wnętrza dużo światła, dlatego warto po nie sięgnąć szczególnie wtedy, kiedy mamy do urządzenia niewielką przestrzeń. Z powodzeniem sprawdzą się także w większych pomieszczeniach. Te kolory dają dużą swobodę aranżacyjną – można je dowolnie łączyć z bielą, tworząc idealne tło dla różnego rodzaju materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków, także tych w mocnych, kontrastowych kolorach.

 

Kolor to nie wszystko!

 baumit gladz z wiaderka

Farby mogą nie tylko wpływać na estetyczny odbiór wnętrza czy jego optykę, lecz także na samopoczucie użytkowników wnętrz. Dlatego zakupie odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor czy siłę krycia, lecz także na jego właściwości i funkcjonalność. – Chcąc czuć się naprawdę komfortowo w domowym zaciszu, do malowania ścian i sufitów wybierajmy farby wysoce paroprzepuszczalne, na bazie naturalnych składników, bez konserwantów i szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO) – podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit Polska. – Godną uwagi propozycją jest farba Baumit IonitColor, która poprawia jakość powietrza, oczyszczając je z pyłków oraz drobinek kurzu. Wytwarzane przez nią naturalne jony działają na zanieczyszczenia jak magnes, przyciągają je i wiążą ze sobą, a ich większy ciężar sprawia, że opadają na podłogę i można je łatwo zebrać podczas codziennego sprzątania. Docenią to nie tylko osoby z alergią czy rodziny z dziećmi, lecz każdy, kto ceni sobie spokojny sen, dobre samopoczucie fizyczne i uczucie bycia wypoczętym – dodaje.  

 

Jakie podłoże pod farbę?

 

baumit gladz z wiaderka opisPamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu podłoża dla farby. Jeśli marzą nam się idealnie gładkie ściany, rozwiązaniem będzie wykonanie gładzi. Decydując się na „zdrową” powłokę malarską warto zadbać o to, by to, co pod nią również takie było. – Farba Baumit IonitColor najlepiej sprawdza się w systemie z poprawiającą mikroklimat mineralną masą szpachlową Baumit IonitFinish w formie pasty lub Baumit IonitFino w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Fenomen obu tych gładzi polega na tym, że bez przerwy efektywnie przyjmują i oddają wilgoć, wspierając tym samym utrzymanie poziomu wilgotność powietrza w pomieszczeniu w optymalnym zakresie, który wynosi 40-60%, co zapewnia nam dobre samopoczucie – podpowiada Tomasz Dzierwa.

W domach spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest, by przy jego wykańczaniu czy remoncie sięgać po rozwiązania bazujące na naturalnych surowcach, które będą wspierać dobre samopoczucie mieszkańców. Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA dowodzą, że regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jedna fundamentalnych zasad zdrowego mieszkania. Wybierając odpowiednie produkty szybko wykończymy wnętrze i wprowadzimy w nasze otoczenie pożądaną świeżość, dbając jednocześnie o zdrowie domowników.

WhitePress Prawa