Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z roku na rok przybywa osób z wadami wzroku. Składa się na ten stan rzeczy kilka różnych czynników.

 

Wady wzroku

Przede wszystkim poprawiona diagnostyka. Drugim aspektem jest również fakt, że nie dbamy zbyt dobrze o swój wzrok. Wszędobylskie ekrany, nieprawidłowa pozycja przy pracy, czytaniu i nie dawanie przerw naszemu narządowi wzroku również powodują wiele problemów z widzeniem i przyspieszają proces starzenia się naszego wzroku. Innym czynnikiem jest rzecz jasna genetyka, bowiem wiele wad wzroku bywa dziedziczonych.

 

Powszechnie występujące wady wzroku

Najpowszechniej występującymi w naszej populacji wadami wzroku są krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia. Wszystkie wymienione wady wzroku na szczęście można stosunkowo łatwo korygować, a bardzo często nawet w sposób trwały wyleczyć. Niezwykle istotne jest przede wszystkim regularne diagnozowanie dzieci i młodzieży. Na wielu etapach rozwoju, wady wzroku mogą niezwykle utrudniać na przykład czytanie, widzenie niektórych rzeczy w szkole, co może wpłynąć negatywnie na odpowiedni rozwój dziecka. Wszystkie te wady wzroku mają różny charakter, w inny sposób oddziaływają na osobę nimi dotkniętą, a także wymagają nieco odmiennych metod leczenia i korekcji. W przypadku krótkowidzenia mamy do czynienia ze skupianiem obrazu przed siatkówką zamiast na niej natomiast w sytuacji dalekowzroczności obraz skupia się za siatkówką. Astygmatyzm z kolei powoduje zniekształcenie obrazu zarówno w bliskiej jak i dalekiej perspektywie i spowodowany jest niewłaściwym kształtem soczewki lub rogówki.

 

Popularne metody korygowania wzroku – okulary i soczewki

Najczęściej wybieraną metodą korekcji wzroku są oczywiście okulary oraz soczewki kontaktowe. Te drugie mają bardzo wiele zalet, zapewniają pełne spektrum widzenia, a także w wielu sytuacjach dużo więcej swobody ruchu. Wbrew wielu opiniom stosowanie soczewek kontaktowych nie jest wiele droższe od noszenia okularów, a w przypadku wad wzroku takich jak astygmatyzm jest to najlepsza metoda jego korygowania. Jest to kwestia wygody i indywidualnych preferencji. Są bowiem również osoby, które nade wszystko cenią sobie możliwość noszenia okularów.

Dowiedz się więcej na Mojepierwszesoczewki.pl.

 

Laserowa korekcja wad wzroku – bezpieczeństwo

W niektórych sytuacjach wykonuje się również zabiegi operacyjne z wykorzystaniem wiązki laserowej. Pozwalają one na znacznie trwalsze efekty i na dzień dzisiejszy są niemal całkowicie bezpieczne. Zawsze jednak finalnie o podjęciu decyzji o operacji wzroku powinien decydować przede wszystkim lekarz.