Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Szwajcarskie muzea
Mimo niezbyt dużej powierzchni, Szwajcaria to bardzo chętnie odwiedzany kraj. Zapewne sporą rolę w sporej turystycznej atrakcyjności kraju, odgrywają tutejsze muzea, a tych jest wcale niemało.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z ważniejszych tego typu placówek jest Muzeum Sztuki w Zurychu. Muzeum założono w 1910 roku. Odwiedzający to miejsce, zyskują niepowtarzalną okazję by podziwiać między innymi prace z zakresu malarstwa, rzeźby, czy też nawet szeroko pojętej sztuki audiowizualnej. Ozdobą samego budynku, jest również fasada. Jej autorem jest Oskar Kiefer, który na co dzień pomagał jednemu z głównych konstruktorów budynków. Wśród artystów, którzy niejako zagościli w murach muzeum, zdecydowanie warto wymienić Edvarda Muncha, Salvadora Dali, czy również Pabla Picasso. Jest to zdecydowanie jedno z ważniejszych miejsc, jeśli chodzi o szwajcarskie dziedzictwo kulturalne.

Ciekawą propozycją może być też odwiedzenia Muzeum Transportu Szwajcarskiego. Jak sugerować może już sama nazwa, poświęcone jest ono wielu szeroko rozumianym środkom komunikacji drogowej. Co ciekawe, pierwsze pomysły, by powołać do życia tego typu miejsce, kiełkowały w głowach niektórych już w dziewiętnastym stuleciu. Ostatecznie do otwarcia ekspozycji doszło w końcówce lat 50 ubiegłego stulecia. Obecnie zwiedzający mogą podziwiać w sumie kilka tysięcy eksponatów. Do co ciekawszych z nich z pewnością zaliczyć można pierwszą lokomotywę napędzoną parą, jaka pojawiła się na szwajcarskich torach. Ponadto warto też zwrócić uwagę na ekspozycję poświęconą…transportowi lotniczemu. Jak widać, naprawdę wielu będzie w stanie znaleźć w muzeum znajdującym się w Lucernie, naprawdę sporo dla siebie.

 

Co ciekawe, także w Szwajcarii znajduje się Muzeum Polskie. Powołano je do życia już w drugiej połowie XIX wieku w Rapperswilu. Obecnie, miejsce to spełnia nie tylko funkcję wystawową. To właśnie tam dochodzi do różnego sympozja, a nawet konferencje o charakterze naukowym. Ważną częścią samego muzeum jest też wchodząca w jego skład biblioteka, jak również archiwum. Wizyta w muzeum to doskonała okazja, by jeszcze bardziej wgłębić się w historię naszego kraju.

 

Planując podróż do Szwajcarii, dobrze jest wymienić walutę jeszcze w Polsce. Oczywiście może się zdarzyć, że już posiadamy pewną kwotę we frankach szwajcarskich. Wtedy dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie banknoty są nadal w obiegu. To o tyle istotne, że chroni nas przed nieprzyjemnymi zaskoczeniami w momencie płatności. No dobrze…Ale dlaczego gotówka jest wymieniana na nową? Głównie, dlatego, by podnieść zabezpieczenia w porównaniu do poprzednich serii banknotów. Stosuje się, je, by walczyć z procederem wprowadzenia na rynek sfałszowanych odpowiedników. Wycofaną gotówkę, można wymienić na nową lub sprzedać w skupie. Obie te opcje często oferowane są przez wiele kantorów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Jeśli interesuje Cię odsprzedaż wycofanych walut a także wymiana walut, czy oferta złota inwestycyjnego, warto zapoznać się z lokalną firmą na rynku polskim, która od ponad 30lat operuje metalami szlachetnymi i walutami - firma Tavex. Posiada swoje oddziały w całej Polsce: Łódź, Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdynia, Poznań. 

 

Czy warto mieć dywan w kuchni? Jaki dywan wybrać?

WhitePress Prawa