Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Obecnie ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń elektronicznych. Nieustanne podróżowanie z telefonem oraz innymi akcesoriami mogącymi znacząco przydać się w codziennym funkcjonowaniu – to rzecz, do której każdy z nas zdążył już absolutnie przywyknąć. Nie zawsze jednak tak było. Elektronikę w postaci pierwszych wynalazków zaczęto odkrywać dopiero w XX wieku, a nawet nasi bliscy przodkowie nie zdążyli poznać jej na takim poziomie, na jakim znajduje się ona obecnie.

 stare urzadzenia elektroniczne

Jak w większości, odkrycie elektroniki było czystym dziełem przypadku. Nie zmienia to jednak faktu, iż wielu naukowców nieustannie doświadczało nowych rzeczy, z których tylko małemu procentowi udało się wynaleźć innowację, w późniejszym czasie zmieniającą bieg ludzkości.  

 

Odkrycie żarówki – jaki związek miało z elektroniką?

W wielu kreskówkach czy filmach symbolem idei okazuje się święcąca żarówka. To nie przypadek, a celowe działanie mające uświadomić, jak ogromny wpływ na rozwój współczesnego świata miało to małe urządzenie. Warto sobie uświadomić, iż to właśnie próba wynalezienia lamp elektronowych doprowadziła ludzkość do rozświetlenia naszych domów i wprowadziła w nie więcej cywilizacji. Jak się okazuje, nie tylko.

Thomas Edison był i wciąż jest uznaną osobą w świecie techniki i inżynierii. Podczas pracy nad doskonaleniem żarówki przypadkowo odkrył zjawisko, które w późniejszym czasie zostało wykorzystane przez Johna Fleminga – pracownika londyńskiego oddziału firmy Edisona. Chodziło w nim o przyciąganie ujemnie naładowanych elektronów do tych dodatnich, co w konsekwencji doprowadziło do wynalezienia lampy zwanej diodą. Na podstawie tego odkrycia Lee de Forest dodał do układu jeszcze jedną elektrodę, wynajdując tym samym triodę. To właśnie ten komponent znacząco przyczynił się do rozwoju późniejszej elektroniki, na sposób budowy przy jego użyciu wzmacniaczy sygnału.

czysta zarowka

 

Radiofonia pierwszym krokiem w stronę elektroniki

Raczej nietrudno się domyślić, iż początkowa produkcja urządzeń elektronicznych dotyczyła właśnie radia. Radiofonię zaczęto rozwijać tuż po wynalezieniu lampy elektronowej, co miało okazać się bardzo przydatne i służyć zarówno w sternikom morskim, jak i armiom wielu krajów w czasie I Wojny Światowej.

Z biegiem lat zdecydowano się jednak na udostępnienie rozgłośni radiowych odbiorcom cywilnym, traktując to jako doskonałą formę przekazu ważnych dla świata informacji. Popularyzacja tego środka przekazu przez Amerykanów doprowadziła do rozprzestrzenienia się radiofonii na wiele krajów Europy i Wschodu.

 

Wprowadzenie telewizorów zapoczątkowało postęp elektroniki

Wraz z pojawianiem się nowych wynalazków stwierdzono, iż przekazywanie samych treści audio bywa niewystarczające. Zdecydowano się więc na próbę nadawania obrazu, co szybko przyniosło widoczne rezultaty. Od tamtej pory wszystko zaczęło rozwijać się w olbrzymim tempie. Od pierwszych telefonów stacjonarnych, przez komórkowe, przenosimy się do czasów smartfonów z nieograniczonym dostępem do wszelakich informacji z całego świata. Minimalizacja sprzętów elektronicznych przy jednoczesnym zwiększeniu ich wydajności doprowadziła do rozwoju przemysłu, który w dużym procencie opiera się już na automatyzacji.  

WhitePress Prawa