Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

rodzaje ladunkow
Obecnie, w każdym sklepie możemy znaleźć wszystko, co tylko jest nam potrzebne. Taka sama sytuacja, a nawet nieco obszerniejsza tyczy się zakupów robionych w sieci. Trzeba pamiętać, że zanim cały asortyment trafi do sklepów lub w nasze ręce, to musi on przebyć bardzo długą drogę. Transport to w dzisiejszych czasach konieczność. Mowa tutaj o wszystkich jego rodzajach, zarówno lądowych, jak i morskich czy powietrznych. Skupmy się natomiast na tych pojazdach, dzięki którym towar w nieco mniejszych ilościach trafia w nawet najtrudniej dostępne zakątki świata - flocie transportowej. Jakie rodzaje przewozu ładunków wyróżniamy w całym transporcie drogowym?

 

Ładunki zwykłe i drobnicowe

Zdecydowanie najczęściej przewożony rodzaj asortymentu. W takiej formie paczki są głównie transportowane przez firmy kurierskie. Większość samochodów z floty przystosowana jest właśnie dla zwykłych ładunków neutralnych. Nie są im potrzebne specjalne warunki, a jedynie w pełni zamknięta naczepa. 

Ładunki neutralne są transportowane w postaci kartonowych pudeł znajdujących się na paletach euro. Pozwala to na przejazd jednym samochodem dostawczym do wielu klientów i swobodne przekładanie paczek w różnych miejscach docelowych. Dla przewozu ładunków drobnicowych najczęściej używa się pojazdów członowych i samochodów ciężarowych. 

Jedynymi wytycznymi odnośnie specyfikacji ładunku, które są konieczne w przypadku przewozu transportem neutralnym są odporność towarów na gwałtowne zmiany temperatury i wilgoć. Ładując asortyment do kartonowych pudełek spedytorzy chcą, aby w takim samym stanie trafił on w ręce odbiorców, a nie uszkodził się z powodu przegrzania czy przemarznięcia.

 

Ładunki chłodnicze i niebezpieczne

Te dwa rodzaje należą do grupy najtrudniejszych do przewozu asortymentów. O ile przewóz ładunków w chłodni poprowadzony w sposób błędny skutkuje jedynie rozmrożeniem się produktów, o tyle z ładunkami niebezpiecznymi sytuacja może być nieco gorsza. Pamiętajmy więc, aby zawsze wybierać sprawdzone firmy przewozowe, oferujące sprawny zarówno transport chłodniczy, jak i niebezpieczny. 

Do prawidłowego przewozu artykułów chłodniczych używa się cystern spożywczych zapewniających regulację temperatury względem panujących na zewnątrz warunków. Okazuje się również, że przewóz chłodzonej żywności musi spełniać jeszcze wiele innych norm sanitarnych. 

Odnośnie przewozu ładunków niebezpiecznych, ten również musi spełniać wszystkie normy prawne oraz wskazane reguły bezpieczeństwa. Należą do nich: prawidłowe zabezpieczenie i usztywnienie ładunków, naklejenie nalepki informującej samochody jadące za pojazdem dostawczym o przewozie takiego asortymentu oraz zastosowanie wszystkich kodów dla odpowiednich klas ładunków.

 

Ładunki ciężkie i sypkie

Ładunki ciężkie są nazywane inaczej ponadgabarytowymi. W celu ich przewozu używa się pojazdów nienormatywnych, czyli takich, które teoretycznie nie mogłyby być dopuszczane do ruchu lądowego. Przy zapewnieniu sobie odpowiednich zezwoleń, przewóz taki może być jednak zrealizowany.

Ładunki sypkie są natomiast przewożone samochodami z wywrotką. Dzięki temu ich wysyp jest banalnie prosty, a przewożony artykuł jest dobrze zabezpieczony. Do takich ładunków może należeć piasek, kamienie czy nawet węgiel.

 

Wyposażenie spawalni – jakie są podstawowe narzędzia spawalnicze?

Opakowania tekturowe – poznaj ich zastosowanie!