Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pojemnościowy podgrzewacz wody to urządzenie, które umożliwia nam łatwy dostęp do ciepłej wody właściwie w dowolnym momencie. Jest to niewątpliwie rozwiązanie wygodne oraz szczególnie praktyczne, oznaczające z naszego punktu widzenia oszczędność czasu podczas codziennych czynności wykonywanych w domu (mogą być to tak prozaiczne czynności jak na przykład kąpiele czy mycie naczyń) lub na terenie obiektu przemysłowego. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, jeśli przystępujesz do wyboru podgrzewacza pojemnościowego?

Pojemnosciowy podgrzewacz wody

Sposób działania podgrzewacza pojemnościowego do wody

Jednym z najważniejszych elementów tego popularnego w ostatnich latach rozwiązania, czyli podgrzewacza pojemnościowego, jest zbiornik na wodę. Zwykle wykonuje się go z wykorzystaniem jednego z następujących materiałów:

  • stal pokryta emalią,
  • tworzywo sztuczne
  • stal nierdzewna (SS, z ang. Stainless Steel).

Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki miejsca, w którym chcemy takie urządzenie zamontować. Przykładem są tu zbiorniki emaliowane, które  przed korozją chroni tzw. anoda (jednak należy pamiętać, że wymaga okresowej wymiany, co kilkanaście miesięcy).

Sposób działania podgrzewacza pojemnościowego jest prosty i skuteczny. Zbiornik, który ma pojemność na poziomie wynoszącym od kilkudziesięciu do kilkuset litrów, gromadzi w sobie wodę, która jest podgrzewana przez zamontowaną w podgrzewaczu:

  • elektryczną grzałkę,
  • palnik gazowy,
  • wymiennik ciepła.

W bezpośrednim sąsiedztwie takiego podgrzewacza znajduje się zewnętrzne źródło ciepła, przez co rozumie się między innymi: kocioł, kominek, pompę ciepła czy kolektory słoneczne (fotowoltaika).

Kolejny ważny komponent podgrzewacza pojemnościowego to odpowiedzialny za regulację temperatury termostat. Jego zadaniem jest utrzymanie na stałym poziomie temperatury wody znajdującej się w danym zbiorniku (zwykle jest to temperatura zawierająca się w zakresie wynoszącym od 40 do 75 stopni w skali Celsjusza).

 

Pojemnościowy podgrzewacz wody. Dlaczego warto go mieć?

Pojemnościowy podgrzewacz wody nie byłby tak popularny, gdyby nie liczne zalety z nim związane. Urządzanie to pozwala bowiem na niemal natychmiastowe korzystanie z wody o odpowiedniej temperaturze. Praktycznie w każdym momencie. Jest to możliwe dzięki dużej pojemności zbiornika, który pozwala przez pewien czas magazynować wcześniej podgrzaną wodę.

Rzecz jasna, wydajność podgrzewacza ma swoje ograniczenia; dotyczy to szczególnie urządzeń o niewielkiej mocy (przedział wynoszący o 1,5 do 2 kW). Z drugiej jednak strony podgrzewacze pojemnościowe zasilane gazem lub ciepłem z kotłów grzewczych mają wyższą moc grzewczą, co z pewnością zapewnia komfortowe i wygodne źródło ciepłej wody użytkowej.

 

Pojemnościowy podgrzewacz wody. Jaka pojemność jest wymagana

Jeśli przystępujesz do wyboru produktu z kategorii: "podgrzewacz pojemnościowy wody", jednym z czynników, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jest dostosowanie pojemności zbiornika do potrzeb domowych. Nie ma uniwersalnych zasad w tym zakresie, ale przyjmuje się, że pojemność podgrzewacza do wody  powinna być ściśle skorelowana z liczbą osób zamieszkujących w danym domu oraz, rzecz jasna, z oczekiwanym poziomem zapotrzebowania na ciepłą wodę w danym czasie. Są to absolutnie kluczowe czynniki, które musimy wziąć pod uwagę decydując się na wybór tego typu urządzenia do podgrzewania wody użytkowej.

Wydaje się, że w przypadku modelu rodziny "dwa plus jeden", pojemność zbiornika na wodę wynosząca od trzydziestu do sześćdziesięciu litrów będzie wystarczająca. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziny czteroosobowej, ponieważ potrzebny może być zasobnik o pojemności na poziomie nawet sześćdziesięciu litrów i więcej. Jeszcze większy zbiornik na wodę może być potrzebny w przypadku rodziny pięcioosobowej. Warto wówczas rozważyć egzemplarz o pojemności na poziomie przekraczającym sto litrów (zalecamy, by było to około 120-240 l). Oczywiście większe zbiorniki powinno się przewidzieć również w sytuacji, gdy w łazience będzie używana wanna. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Pojemnościowy podgrzewacz wody. Podsumowanie

Podgrzewacz pojemnościowy to urządzenie, dzięki któremu możemy cieszyć się swobodą, jeśli chodzi o korzystanie z ciepłej wody. Taki stan rzeczy przekłada się na nasz komfort w codziennym życiu. Odpowiednio dobrany i zainstalowany podgrzewacz to sposób na zaoszczędzenie naszego czasu i wysiłku.