Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Patent strzelecki to dokument, którego uzyskanie pozwala na w pełni legalne uprawianie sportów strzeleckich w trzech podstawowych dyscyplinach: karabin, strzelba i pistolet. Jeśli chcesz się o niego starać, musisz spełnić określone wymagania, jak również przystąpić do egzaminu na patent strzelecki. Co powinieneś wiedzieć? Sprawdź!

Patent strzelecki

Patent strzelecki - o czym mowa w praktyce?

Patent strzelecki wydawany jest przez PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego). Bez niego nie ma mowy o uzyskaniu licencji zawodniczej. Na jego podstawie otrzymujesz również pozwolenie na broń wyłącznie do celów sportowych, a co za tym idzie, nie musisz przystępować do egzaminu policyjnego.

Jeśli chcesz rozpocząć starania o patent strzelecki, musisz spełnić podstawowe wymagania. Pierwszym i najważniejszym jest wiek - musisz mieć ukończone 18 lat. Ponadto konieczna jest również przynależność do klubu strzeleckiego z uwagi na to, że cyklicznie organizują szkolenia, zawody na różnych szczeblach, jak również zapewniają trening strzelecki pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. 

Nie bez znaczenia pozostaje również Twoja wiedza z zakresu strzelectwa sportowego, jak również umiejętności praktyce. Mowa nie tylko o samej obsłudze broni palnej - znajomości technik strzeleckich, ale również zasad bezpieczeństwa i zastosowaniu się do nich.

Warto również znać proces uzyskiwania patentu strzeleckiego. Pierwszy krok obejmuje kompleksowe szkolenie prowadzone przez instruktorów, który obejmuje zarówno obsługę broni, jak również zapoznanie się z etykietą strzelecką. Zapoznasz się również z zasadami bezpieczeństwa.

Musisz wiedzieć, że niezbędna jest także praktyka. W niektórych związkach strzeleckich wymagana jest określona liczba godzin spędzonych na strzelnicy. Potem przystępujesz do egzaminu. Jak wygląda sam egzamin? Składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Wszystkie pytania na patent strzelecki warto mieć opanowane do perfekcji poprzez ćwiczenia na pytaniach przykładowych. Aby podejść do egzaminu, musisz również przejść badania lekarskie. Jeśli go zdasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o uzyskanie patentu.

 

Uprawnienia na podstawie patentu strzeleckiego 

Wydanie pozwolenia pozwala na użytkowanie broni do celów sportowych. Możesz ubiegać się m.in. o legitymację strzelca. Dzięki patentowi możesz również korzystać z dedykowanych obiektów czy też uczestniczyć w zawodach strzeleckich. W niektórych przypadkach patent uprawnia Cię to wynajmu broni na strzelnicy, jednak musisz wcześniej dokładnie zapoznać się z panującymi na niej zasadami.

 

Materiał zewnętrzny

WhitePress Prawa