fot. Baumit

Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zdrowa dieta, zdrowy sen, zdrowy tryb życia… Do modnych ostatnio haseł dotyczących dbałości o własny organizm na pewno należy dołączyć również zdrowe mieszkanie. Eksperci zgodnie przyznają, że w tym przypadku warto być na czasie, bo warunki panujące w naszym domu mogą nam w znaczący sposób pomóc, ale też zaszkodzić. Na co więc powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę?

 Nasz dom to miejsce, które kojarzy nam się z bezpieczeństwem, odpoczynkiem po ciężkim dniu oraz czasem spędzonym w gronie najbliższych. Starannie wybieramy wszystkie elementy dekoracyjne, meble, kolory i wzory, ponieważ chcemy czuć się w nim jak najlepiej. Planując budowę lub remont, nie powinniśmy jednak pomijać takich kwestii, jak wybór odpowiednich materiałów budowlanych.

 To Twoje klimaty

Wszyscy chcielibyśmy oddychać świeżym powietrzem, w szczególności tęsknią za nim mieszkańcy dużych miast skarżący się na zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, by zadbać o jego jakość również we wnętrzu naszych domów. To właśnie ten aspekt stanowi jeden z kluczowych elementów filozofii Healthy Living (Zdrowego Mieszkania), ponieważ właściwy mikroklimat wewnętrzny oraz odpowiednia temperatura ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i komfort życia. Co więc powinniśmy zrobić, aby spełnić główne zasady zdrowego budownictwa? Jak podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, po pierwsze skierujmy naszą uwagę na właściwe ocieplenie domu. Optymalna temperatura wewnętrzna powinna wynosić 18-22°C (zależnie od typu pomieszczenia), a właściwa termoizolacja powinna być w stanie nam ją zagwarantować niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Dodatkowo, ciepłe ściany są po prostu przytulne, a przecież tego głównie pragniemy w naszych domach. Wahania temperatury wewnątrz pomieszczeń w sezonie letnim i zimowym, mogą wyrównać także odpowiednio masywne ściany, które będą pełnić funkcję bufora gromadzącego energię. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również portfela – pomoże nam zminimalizować zużycie energii. Warto więc wybrać rozwiązania i materiały oferujące dodatkowe korzyści. Przykładowo odpowiedni tynk w połączeniu z masywną ścianą np. ceglaną pomoże regulować mikroklimat wnętrz, a dodatkowo zapewnić dobrą izolację akustyczną. Ważną kwestią w staraniach o zdrowe mieszkanie są tynki mające wysoką zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej, dzięki czemu regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wilgotność ta powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%, ponieważ wtedy będziemy czuć się komfortowo, jednocześnie nie ryzykując rozwoju grzybów-pleśni czy dolegliwości takich jak np. zaburzenia snu czy problemy z oddychaniem.

naturalne materiały budowlane

Gwarancją zachowania odpowiedniego poziomu wilgoci są wysokiej jakości tynki wewnętrzne, które mają zdolność magazynowania pary wodnej, a dodatkowo, dzięki swoim właściwościom, minimalizują ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się naturalne tynki wapienne, dlatego warto się nimi zainteresować podczas planowania budowy lub remontu.

 Natura na plus

 Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że dolegliwości takie jak ból głowy czy zmęczenie mogą być spowodowane użyciem niewłaściwych materiałów budowlanych. Szkodliwe substancje, które się w nich znajdują mogą negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz wydzielać uciążliwy zapach. Dlatego właśnie wybór odpowiednich materiałów budowalnych to niezwykle istotny etap. – Zastanawiając się jaki produkt wybrać, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on potwierdzony certyfikat, świadczący o jego bezpieczeństwie i naturalnym pochodzeniu. Dzięki temu możemy być pewni, że produkt, którego użyjemy podczas remontu, nie będzie szkodził naszemu zdrowiu – przekonuje ekspert. Jednym z takich certyfikatów jest natureplus® przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania.

Kopia naturalne materiały budowlane2

Certyfikat natureplus® to potwierdzenie najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa dla użytkowników wytwarzanych materiałów budowlanych, przeznaczonych do wykańczania wnętrz. Przyznanie znaku poprzedzone jest wnikliwą kontrolą jednostki certyfikującej. Analizie poddawany jest zarówno cykl życia produktu, jak i jego skład czy emisyjność. Oceniana jest także jego funkcjonalność oraz przydatność w zastosowaniu – wyjaśnia Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, która posiada w swojej ofercie szereg produktów z takim oznaczeniem.

Rekomendację w postaci znaku jakości natureplus® posiadają między innymi produkty z linii Baumit Klima. Naturalne tynki i gładzie wapienne takie jak KlimaWhite, KlimaFino czy KlimaFinish, tworzą na ścianie „oddychającą” warstwę. Dzięki doskonałym właściwościom sorpcyjnym, pochłaniają nadmiar pary wodnej z pomieszczenia, magazynują ją, po czym stopniowo uwalniają, gdy w powietrzu jest jej za mało. Tym samym tego typu tynki i gładzie przejmują rolę naturalnego regulatora wilgotności. Dodatkowo produkty na bazie wapna nie emitują szkodliwych substancji, nieprzyjemnych zapachów i nie przyciągają kurzu. Wszystko to czyni z nich świetne rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale również każdego, kto ceni sobie dobre samopoczucie i lubi otaczać się naturą. Wapienny tynk czy gładź najlepiej działają w duecie z farbą krzemianową Baumit KlimaColor, która podobnie jak inne produkty z linii Baumit Klima jest wysoce paroprzepuszczalna, bezemisyjna oraz bezzapachowa i ma także certyfikat natureplus®.

Produkty oznaczone wspomnianym certyfikatem pomogą spełnić nam kluczowe warunki zdrowego mieszkania, warto więc poszukiwać tego oznaczenia wybierając artykuły budowlane.

WhitePress Prawa