Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najważniejsze rzymskie zabytki
Rzym jako dawna siedziba Cesarstwa Rzymskiego, jest świadectwem potęgi, które na wiele lat zawładnęło większością terytorium Europy. Do dziś w tym niezwykłym i magicznym mieście możemy podziwiać wiele zabytków, związanych właśnie z tym okresem w rzymskiej historii. W tym artykule opowiemy, które z nich warto zobaczyć będąc w Wiecznym Mieście .

 

 

 

 

 

Śladami cesarza Wespazjana i Tytusa

Po takim wstępie wypada powiedzieć o Koloseum. Swoje istnienie zawdzięcza dwóm cesarzom z dynastii Flawiuszów. Mowa tu o Wespazjanie i Tytusie. Budowa trwała w latach osiemdziesiątych naszej ery. Głównym przeznaczeniem Kolosem, było organizowanie na nim podniosłych walk gladiatorów, wielkich  inscenizacji bitew morskich zwanych naumachii. W Koloseum przeprowadzono również polowania na dzikie zwierzęta, ku uciesze obserwującej  widowni. Według tradycji to właśnie tam mordowano także chrześcijan. Dla wyznawców katolicyzmu monumentalna budowla nadal ma szczególne znaczenie, bowiem  w każdy Wielki Piątek, odbywa się liturgia Drogi Krzyżowej z udziałem papieża. Ogromną wartość Koloseum dla światowego dziedzictwa kultury doceniły także międzynarodowe instytucje. W 2007 roku umieszczono rzymski zabytek na liście Nowych Cudów Świata.

 

Kręte uliczki pełne magii

Wędrując ulicami Rzymu, nie sposób nie zatrzymać się obok Fontanny di Trevi. Budowla powstała w XVII wieku z inicjatywy ówczesnego papieża Klemensa XII. Zajęła ona miejsce innej fontanny znajdujących się w tym miejscu. Legenda głosi, że swoją nazwę, fontanna zawdzięcza dziewicy o imieniu Trevia. Istnieje dość ciekawy zwyczaj związany z rzymską fontanną. Według niego turyści wrzucają do niej drobne, by być może w przyszłości wrócić do Rzymu.

 

Miejsca oddawania czci politeistycznym bogom

Kolejnym niezwykle ważnym dla Rzymu zabytkiem, jest budowla, która również wiąże się z czasami antycznymi. Mowa tu o Panteonie. Fundatorem budynku, był cesarz Hadrian, panujący w Imperium w latach 117-138. To, co wyróżnia tę budowlę spośród innych pochodzących z tych czasów, to fakt, że zachowała się ona w bardzo dobrym stanie. Setki tysięcy turystów mogą więc podziwiać kunszt antycznych architektów. Panteon powstał jako miejsce oddawania czci politeistycznym rzymskim bogom. Od VII wieku, mieści się tam z kolei katolicka świątynia Santa Maria ad Martyres (pol. Najświętszej Marii Panny od Męczenników).

 

Włoskie espresso i la dolce vita

Delektując się pięknem rzymskich zabytków, z pewnością będziemy chcieli zrobić sobie przerwę w cieniu parasoli przy ogródkach tamtejszych knajpek, popijając latte macchiato czy włoskie pobudzające espresso. Na tego typu drobne wydatki, dobrze jest mieć przynajmniej trochę pieniędzy w gotówce. Aby łatwo je wymienić, można skorzystać choćby z opcji wymiany waluty online. W zasadzie nie różni się ona zbyt wiele od zakupów online. Zamiast produktów, wybieramy tylko potrzebną nam kwotę w danej walucie. Opłacamy ją przelewem i...to wszystko. Teraz wystarczy tylko podać dane do wysyłki, by kurier mógł zjawić się z gotówką. Może to być adres domowy, jak i punkt odbioru. Paczkę będzie można odebrać na przykład w sklepie sieci Żabka albo kiosku Ruchu. Jest także możliwość odbioru pieniędzy osobiście w naszym punkcie kantor Gdynia Tavex. 

 

Jak zmotywować pracowników pracujących na HomeOffice?

Rejestracja i zmiana danych spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym za pośrednictwem nowej platformy – Portalu Rejestrów Sądowych.

WhitePress Prawa