Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Numizmatyka jest niezwykle fascynującym hobby, które potrafi stać się prawdziwą życiową pasją. Nie jest to jednak rozrywka dla wszystkich, wymaga bowiem cierpliwości i czasu. Satysfakcja ze zdobycia kolejnego skarbu do swoich zbiorów jest niesamowita! Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując monetę z drugiej ręki, aby choć trochę ułatwić sobie zadanie!

 

Kupuj z zaufanych źródeł 

W przypadku nabywania monet bezpośrednio z mennic lub od autoryzowanych sprzedawców sprawa jest prosta – wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem. Kupując numizmat ze sklepu takiego jak skarbnicanarodowa.pl masz pewność, że dostajesz autentyczną monetę lub medal. Dostajesz certyfikat, jesteś pierwszym właścicielem i bezpieczną drogą nabywasz niezwykłe dzieło sztuki menniczej. Nie musisz mieć wieloletniego doświadczenia, bo wiesz, że nie dojdzie do oszustwa. Problemy zaczynają się wtedy, gdy decydujesz się na zakup monety z drugiej ręki. 

Kupno numizmatu na Facebooku czy Allegro zawsze wiążę się z pewnym ryzykiem, że towar nie jest tym, co pokazują zdjęcia. W takiej sytuacji warto dokładnie sprawdzić informacje o sprzedawcy. Osoby zbierające monety całkiem dobrze się znają z grup łączących pasjonatów, a także z wydarzeń branżowych. To hermetyczne grono, dlatego warto zwracać uwagę na komentarze innych osób pod postami konkretnego wystawcy, a także przejrzeć opinie jego wcześniejszych klientów – o ile takowe istnieją. 

 

 

Nie ufaj na słowo 

Jeżeli planujesz zakup niezwykle rzadkiego, wartościowego numizmatu – nie ufaj nikomu na słowo. Umów się ze sprzedawcą na odbiór osobisty lub spróbuj przeforsować dostawę paczki za pobraniem, czyli z opłatą podczas odbierania paczki. Jeżeli żadna z tych opcji nie będzie możliwa, umówcie się na wideokonferencję, abyś mógł zobaczyć zarówno osobę sprzedającą, jak i sam przedmiot. 

Niezależnie od tego, czy kupujesz monetę obiegową sprzed 30 lat, czy wartościowy numizmat z ubiegłych stuleci, wykaż się czujnością i rozwagą. Tylko sprawdzone źródła pozwolą Ci na dokonanie w pełni bezpiecznej transakcji.