Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Według różnych danych krótkowzroczność może dotyczyć nawet półtora miliarda osób na całym świecie i liczba ta stale rośnie.

 Krótkowzroczność

 

To najpowszechniej występująca wada wzroku, która jednak na szczęście zazwyczaj może być w łatwy i bezpieczny sposób leczona oraz korygowana. Krótkowzroczność, znana również jako miopia z medycznego punktu widzenia wynika z nadmiernego skupienia obrazu przed siatkówką oka co powoduje, że obiekty na dalekim odległości wydają się zamazane i nieostre.

 

Jak widzi osoba z krótkowzrocznością?

Osoba z krótkowzrocznością ma trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się na dalekim dystansie. Zamiast skupiać się na odległych obiektach, wzrok koncentruje się głównie na bliskim otoczeniu. Osoby z krótkowzrocznością mogą doświadczać problemów podczas czytania tablicy w szkole lub widzenia szczegółów na znakach drogowych, co rzecz jasna może być niebezpieczne. Zdarza się również, że osoby krótkowzroczne mają trudności z rozpoznawaniem twarzy znajdujących się na w większej odległości, oglądaniem telewizji lub oglądaniem filmów w kinie bez okularów lub soczewek kontaktowych. Obiekty znajdujące się daleko zwykle są zamazane i niewyraźne.

 

Krótkowzroczność – korekta

Korekcja krótkowidztwa jest stosunkowo prosta. Wzrok polepszyć możemy poprzez stosowanie okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów chirurgicznych. Krótkowzroczność w prosty sposób skorygujemy nawet podczas jednak wizyty w salonie optycznym, gdzie najpierw zostaniemy profesjonalnie zbadani, a następnie dobierzemy odpowiednie okulary dla naszej wady. W wielu wypadkach warto przemyśleć również soczewki kontaktowe lub kombinację, w której posiadamy okulary, ale również w dni, w które zachodzi taka konieczność stosujemy soczewki kontaktowe. To wygodniejsze rozwiązanie chociażby w przypadku niektórych zajęć, uprawiania aktywności fizycznych czy też jeżeli czujemy się znacznie komfortowo mając pełen kąt poprawnego widzenia.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl.

 

Laserowa korekcja krótkowzroczności – czy to bezpieczne?

W niektórych przypadkach decydujemy się na laserową korekcję naszego wzroku. To zabieg skuteczny, ale przede wszystkim również bezpieczny dla nas. Są takie sytuacje, w których jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, aniżeli klasyczne korygowanie wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Pacjenci oczywiście nadal mocno obawiają się laserowej ingerencji w swoje oczy, ale zabiegi takie są praktycznie całkowicie skuteczne, a także bezbolesne. Każdorazowo jednak o konieczności i możliwości wykonania takiego zabiegu decyduje lekarz, który prowadzi nasze leczenie wzroku.