Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ogrzewanie budynków mieszkalnych powinno być wygodne, oszczędne i efektywne. Spełnienie tych warunków możliwe jest dzięki nowoczesnym kotłom na biomasę, w których spala się wysokoenergetyczny pellet. Pamiętajmy jednak, że pellet pelletowi nie równy – nie każda hurtowania pelletu oferuje równie dobry opał, zwłaszcza gdy nie ma zbyt dużej wiedzy na temat procesu jego powstawania. Z tego względu najlepiej zamawiać pellet w hurtowniach, które nie tylko sprzedają ekologiczne paliwo, ale też same zajmują się jego produkcją.

 

 

Jak powstaje pellet?

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, czyli powstające z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa (np. ze słomy zbóż) lub leśnictwa (z odpadów drzewnych). W Polsce większą popularnością cieszy się pellet drzewny, do którego produkcji wykorzystuje się zrębki i wióry pozyskiwane podczas obróbki drewna w firmach zajmujących się przetwórstwem drzewnym. Pozyskiwanie odpadów drzewnych z zasady nie jest podstawowym celem działalności tartaków – wióry i zrębki powstają niejako przy okazji wytwarzania desek, bali, słupków itd. Sprzedaż odpadów drzewnych stanowi dla tartaków możliwość dodatkowego zarobku. Część z nich podeszła do tematu na tyle poważnie, że sama zaczęła wykorzystywać cenny surowiec do produkcji pelletu. Hurtowania pelletu (zobacz ofertę hurtowni Tarskol), która produkuje paliwo z własnego surowca, cieszy się największym uznaniem klientów. Starannie wyselekcjonowane, czyste odpady drzewne wiadomego pochodzenia, stanowią doskonały materiał na pellet wysokiej jakości.

Produkcja pelletu zaczyna się zatem od dokładnego usunięcia kory z drewna okrągłego, czyli dopiero ściętego. Pozbawiona kory partia drewna trafia do dalszej obróbki, podczas której powstają zrębki i wióry. W dalszej kolejności odpady drzewne trafiają na taśmę produkcyjną, gdzie są prasowane pod wysokim ciśnieniem. Do tak powstałej masy nie należy dodawać lepiszczy ani materiałów drewnopodobnych, gdyż mogłoby to wpłynąć na pogorszenie jakości pelletu. Uzyskana masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami. W ten sposób powstaje granulat o pożądanej średnicy (najczęściej 6 mm).

 

 

Hurtowania pelletu wysokiej jakości

O jakości pelletu decyduje zarówno jakość surowca, jak i przebieg procesu produkcyjnego. Nie należy dopuścić, by do skrupulatnie wyselekcjonowanych odpadów drzewnych dostały się niepożądane substancje, dlatego proces produkcyjny powinien podlegać ciągłym i dokładnym kontrolom. Ostatnim etapem produkcji jest natomiast kontrola jakości gotowego wyrobu. Jeżeli produkt spełnia pierwotne założenia, może trafić do worków i na palety, a stamtąd do klientów. Oczywiście klient, który chce przetestować jakość pelletu, nie musi od razu składać dużego zamówienia i kupować opału na całą zimę. Może najpierw zamówić jeden lub dwa worki i przetestować opał w domowych warunkach. Jeżeli jego wygląd, zapach i proces spalania nie wzbudzą zastrzeżeń, hurtowania pelletu może zrealizować kolejne, tym razem większe zamówienie.

WhitePress Prawa