Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

święto halloween
Halloween, amerykańskie święto duchów, zdobywa popularność na całym świecie. Wiele osób przebiera się w najbardziej przerażające koszmary i dekoruje swoje domy za pomocą lampionów z dyni. Jaka jest historia Halloween?

 

 

 

 

Halloween - Czym jest to święto?

Z tradycji celtyckiej wywodzi się Halloween. Noc między 31 października a 1 listopada wyznaczała koniec jednego roku i koniec drugiego. Celtowie wierzyli, że jest to czas, w którym zacierają się granice między światem żywych i umarłych. Tę noc nazywano Samhain. Był to czas, kiedy dusze z zaświatów poszukiwały śmiertelników, w których mogłyby zamieszkać na kolejny rok. Aby odgonić duchy, ludzie zakładali tej nocy swoje najgorsze, najbardziej zużyte i brudne ubrania. Druidzi nosili ciemne stroje i przerażające maski z rzodkiewki lub brukwi. Do tradycji Samhain należało również rozpalanie przez druidów dużych ognisk i przygotowywanie jedzenia, aby przebłagać powracające duchy. Stany Zjednoczone, Kanada i Irlandia to najbardziej uroczyste miejsca, w których obchodzi się Halloween. W Polsce Halloween po raz pierwszy zaczęto obchodzić w latach 90. Jego pogańskie pochodzenie wzbudziło wiele kontrowersji.

 

Halloween - Cukierek albo psikus

Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, jak również w wielu innych krajach na całym świecie w podobny sposób. Wiele osób dekoruje swoje domy pajęczynami, czaszkami i szkieletami. Symbolem święta jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i uśmiechem. W środku umieszcza się świeczkę. Tworzy to mroczną atmosferę. Dzieci przebierają się za upiorne postacie. Chodzą od drzwi do drzwi prosząc o słodycze i krzycząc "Cukierek, psikus!". Halloween nie jest tylko dla dzieci. W wielu klubach odbywają się bale przebierańców. Dorośli również mogą spotkać się na imprezach domowych. W kinach organizuje się maratony horrorów.

 

Kiedy jest Halloween 2021?

Halloween obchodzone jest 31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Władze wielu miast odwołały tradycyjne imprezy w zeszłym roku z powodu światowej pandemii koronawirusa. W czasie pandemii obowiązywał również zakaz zbierania słodyczy. Jak to będzie wyglądało w tym roku? Dowiemy się już wkrótce.

Profesjonalny copywriter - po czym go poznać?

Kraków – miasto jedyne w swoim rodzaju

WhitePress Prawa