Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czasem bywa tak, że na dany temat mamy bardziej stereotypowy pogląd niż zbliżony do rzeczywistości. Tak jest choćby z grami hazardowymi, które zdaniem wielu nadal wyglądają jak automaty z lat 90. Niczym gry hazardowe za darmo automaty. Wiele osób w Polsce uważa, że Górny Śląsk to jedynie kopalnie, hałdy czy fabryki. Tymczasem region Katowic i okolic jest w stanie wielu pozytywnie zaskoczyć. Chcielibyśmy zatem pokazać, że jego prawdziwy obraz jest zupełnie inny.

 

 

 

 

Od kopalni do muzeum

To właśnie kopalnie węgla kamiennego najbardziej kojarzą się z Górnym Śląskiem czy Zagłębiem Dąbrowskim. Górniczy region Polski przez lata zdominowany był przez krajobraz szybów, hałd pokopalnianych. Jednak wiele zmieniło się od początku lat 90. Spora część przemysłu węglowego uległa likwidacji. Oczywiście wiązało się to z wieloma problemami gospodarczymi i społecznymi, jednak na zawsze zmieniło obraz tego regionu. Co prawda jeszcze jest trochę zakładów, które do dziś wydobywają węgiel, jednak ich liczba systematycznie maleje. To, co kiedyś wydawało się jedynie zarezerwowane dla górników, powoli staje się dostępne także dla turystów. Świetnym tego przykładem jest Kopalnia Guido mieszcząca się w Zabrzu. Ten dawny zakład zamieniony został w muzeum. Obecnie można ją zwiedzać na poziomach 170, 320 i 355 pod ziemią! Oznacza to, że znajdziemy się prawdopodobnie najniżej w swoim życiu (o ile nie zwiedzimy kopalni soli w Kłodowej). Dzięki temu możemy poznać, jak wyglądała praca pod ziemią, z jakich maszyn i technologii korzystano na przestrzeni dziejów. Ponadto na dole mieści się najniższa w Polsce restauracja, gdzie można zjeść śląskie dania, napić się kraftowego piwa. Równie ciekawą atrakcją może być zwiedzanie sztolni Królowej Luizy, gdzie możliwe jest przepłynięcie łodziami ponad kilometrowej trasy pod Zabrzem. Takich pokopalnianych obiektów powstaje coraz więcej.

Warto także wspomnieć o mieszczących się w Tarnowskich Górach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Są to pierwsze obiekty na Górnym Śląsku, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Piwne podróże

Czy wiecie, że w województwie śląskim znajdują się dwa wielkie i znane wszystkim browary? Mowa oczywiście o Tyskim i Żywcu. Tak się akurat składa, że obie te firmy wciąż częściowo funkcjonują w zabytkowych obiektach. Zostały one udostępnione zwiedzającym. Na miejscu można odwiedzić dawne budynki, które służyły produkcji piwa, sprawdzić samą historię browaru, sprawdzić nowe procesy technologiczne. Ukoronowaniem obu wycieczek jest degustacja piwa prosto z tanka, które jak wiemy, smakuje najlepiej.

 

Zielony Śląsk

Niespodzianką dla wielu może być to, że Górny Śląsk czy samo województwo śląskie to mnóstwo terenów zielonych. Przyjmuje się, że sam obszar Katowic to ponad 60% lasów i łąk. Cały obszar pełen jest miejsc, gdzie można spędzić dzień, weekend. Bardzo znany jest już Wojewódzki Park w Chorzowie, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Cała południowa granica Śląska to praktycznie tereny górskie i pogórza z wyjątkowymi szlakami, szczytami. Zimą roi się w nich od miłośników narciarstwa. Obok wspomnianej kopalni i sztolni znajduje się także wpisany na listę UNESCO rezerwat Segiet z piękną aleją bukową. Z innych ciekawych miejsc możemy wymienić Kolorowe Jeziorka koło Bibieli, Palmiarnię w Gliwicach, pałac w Pławniowicach z okolicznym parkiem, dolinę 3 stawów w Katowicach, Górę Siewierską, Rezerwat Łężczok i Bramę Morawską, Puszczę Pszczyńską.

WhitePress Prawa