Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Żużel w skali świata nie jest zbyt popularną dyscypliną, ale nie tyczy się to Polski. Nasz kraj jest jednym z liderów, jeśli chodzi o poziom tego sportu, a także zainteresowanie publiczności. Nic dziwnego, że transmisje z meczów żużla od wielu lat bez problemów można znaleźć w polskich mediach. A gdzie oglądać żużel? Sprawdzamy!

 

Kto ma prawa do transmisji żużla w Polsce?

Przez lata prawa do transmitowania czarnego sportu w Polsce zmieniały się wraz z biegiem czasu. Pokazywanie ich w telewizji rozpoczęło się tak naprawdę wraz z początkiem XXI wieku. W latach 2000-2001 można było go oglądać w Wizja Sport, która w tamtym okresie była popularną stacją. Następnie Ekstraliga trafiła do Polsatu, który - razem z TV Puls - transmitował ją do 2007 roku.

 

Przez kolejne kilka lat żużel przynależał do TVP, by w sezonie 2013 i 2014 trafić do nc+ oraz TVN Turbo. W latach 2015-18 zajmowała się tym już tylko telewizja nc+, a od 2019 roku żużel możemy oglądać w Canal+ (powiązanym z nc+) oraz na kanałach Eleven Sports. Tyczy się to jednak tylko polskich rozgrywek - Ekstraligi oraz lig niższych (tu jedynie C+). Natomiast żużlowe Grand Prix pokazuje Eurosport, a Speedway Euro Championship TVP Sport.

 

Jako że polska liga żużlowa cieszy się w Europie dużym uznaniem, jej transmisje dostępne są również zagranicą. W Szwecji pokazuje ją TV10, a na Węgrzech SportKlub. Co też warte wzmianki, to że w naszym kraju czarny sport można oglądać za darmo! Taką możliwość dają bowiem niektóre firmy bukmacherskie, a transmisje są dostępne na stronach STS-u czy Fortuny.

 

Gdzie oglądać żużel w telewizji?

Fani żużla zapewne doskonale znają odpowiedź na to pytanie, ale warto też poinformować osoby, które swoją przygodę z tym sportem, na przykład, dopiero zaczynają.

Miejscem, w którym można oglądać czarny sportu w TV jest Canal+. To on bowiem posiada najbogatszą ofertę ze wszystkich stacji, oferując mecze Ekstraligi, ale również 1. ligi oraz 2. ligi. 

 

Warto jednak podkreślić, że sublicencję na transmisje żużla otrzymało Eleven Sports. Zgodnie z umową, stacja ta może transmitować na swoich kanałach dwa mecze każdej kolejki Ekstraligi (czyli połowę) rundy zasadniczej, trzeciego i czwartego wyboru, a także dwa spotkania Ekstraligi rundy finałowej - drugiego i trzeciego wyboru. Pozostałe można obejrzeć w Canal+, ale trzeba nadmienić, że wielokrotnie Eleven jest dostępny w pakietach sportowych razem z C+.

 

Swój kawałek żużlowego tortu ukroiły również Eurosport oraz TVP (Sport). Na antenach tych pierwszych można bowiem obejrzeć Grand Prix, a u tych drugich Speedway Euro Championship.

 

PGE Ekstraliga w Canal+

Od dłuższego czasu najwyższa polska liga żużlowa jest związana z francuskim nadawcą. W praktyce prawa trafiły tam w 2013 roku i w różnych konstelacjach znajdują się tam do dziś. Obecnie sublicencję na transmisje PGE Ekstraligi otrzymało Eleven Sports, ale tylko na dwa wybrane mecze w kolejce (czyli połowę). 

 

Ten najważniejszy i drugi “najlepszy” w trakcie rundy zasadniczej zawsze będzie pokazywany w C+. W rundzie finałowej Canal będzie pokazywał mecz pierwszego wyboru, podczas gdy drugi i trzeci wybór znajdzie się w Eleven. Dodatkowo na kanałach francuskiego nadawcy można zawsze obejrzeć magazyn Ekstraligi polskiego speedwaya czy nawet serial o żużlu. Canal+ również transmituje gale PGE Ekstraligi, gdzie najlepsi zawodnicy i trenerzy odbierają statuetki im. Szczakieli, nazwanej tak na cześć nieżyjącego już słynnego niegdyś żużlowca z Opola.

 

Co też warto dodać, to że mecze żużla w Canal+ (ale w Eleven także) można oglądać przez internet. Transmisje są dostępne na platformie internetowej nadawcy, którą można uruchomić zarówno w przeglądarce komputera, jak i mobilnie, na smartfonie czy tablecie, poprzez przejrzystą i łatwą do pobrania aplikację. Jeśli kanały Canal+ Sport czy Canal+ Sport 2, gdzie pokazywana jest Ekstraliga, są dostępne także u innych usługodawców internetowych (np. UPC), również można oglądać czarny sport w sieci.

 

Wpis powstał przy współpracy z betomania.pl