Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

gamer
Według badania „Polish Gamers Reaserch 2019” aż 76% ankietowanych użytkowników w wieku od 15 do 55 lat zadeklarowało, że przynajmniej raz w miesiącu poprzedzającym badanie zagrało w grę wideo. Część z nich robi to wyłącznie dla rozrywki, a część… regularnie trenuje! Kim jest profesjonalny gamer? Jakie umiejętności musi posiadać? Czym różni się zawodowiec od amatora-pasjonata gier wideo? Sprawdziliśmy!

 

 

 

 

 

Rynek gamingowy w Polsce

CD Projekt Red odpowiedzialny za Wiedźmina i długo wyczekiwanego Cyberpunka 2077, to niejedyne polskie studio posiadające na koncie sukcesy w branży gier wideo. Rynek gamingowy w Polsce z roku na rok rośnie. Obecnie jest warty aż 479 milinów euro! W Polsce działa aż 440 studiów zatrudniających blisko 10 tysięcy pracowników. Wiele spółek jest notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To wynik raportu „The Game Industry of Poland” opracowanego przy współpracy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Game Industry Conference oraz Fundacji Indie Games Polska.

 

Kim jest profesjonalny gamer?

Gamer, youtuber, influencer, traffic manager, social media ninja – choć jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że takie zawody powstaną (i będą dawać konkretne pieniądze), dziś bez trudu znajdziemy osoby z wymienionych profesji także na rodzimym rynku. Kim są osoby na co dzień zawodowo grające w gry wideo? Choć stereotypowy gamer kojarzy nam się raczej z mężczyzną, coraz więcej kobiet preferuje tę formę rozrywki. Wiele z nich zajmuje się graniem zawodowo.

Nie byłoby jednak profesjonalnych gamerów, gdyby nie ludzie, którzy chcą im kibicować. A tych nie brakuje! Osoby stawiające pierwsze kroki w branży najczęściej zaczynają od streamowania swojej gry w sieci. Grają w amatorskich drużynach, a jeśli nie brakuje im pasji i wytrwałości, z czasem dołączają do profesjonalnych drużyn. Za granicą zawody e-sportowe przyciągają tłumy. Coraz mniej osób pyta: „Dlaczego ktoś chce to oglądać?”. Gry wideo w związku z dynamicznym rozwojem technologii, weszły na poziom, o którym jeszcze kilkanaście lat temu gracze mogli tylko marzyć. Ale polska scena gamingowa również może poszczycić się graczami zdobywającymi puchary i medale. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń branżowych w Polsce jest turniej Intel Extreme Masters odbywający się w Katowicach.

 

Gamer: zawód przyszłości?

Choć dla wielu taka praca brzmi jak spełnienie marzeń, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Zawodowi e-gracze muszą codziennie trenować. Pracować nad refleksem i taktyką. Godziny spędzone przy komputerze to nie tylko świetna zabawa, ale także chroniczne bóle kręgosłupa i oczu. Profesjonalni gamerzy muszą więc dbać o zdrowie nie tylko w wirtualu, ale także w realu. Inaczej szybko przejdą na e-sportową emeryturę. Choć wiele osób potrafi utrzymać się wyłącznie z grania (a najlepsi zarabiają na tym niemałe pieniądze), żeby im dorównać, trzeba trenować, trenować i jeszcze raz trenować. Najlepsi z najlepszych zaczynali już jako dziesięciolatkowie. Odpalając kultowego Pegasusa, prawdopodobnie nie podejrzewali, że w przyszłości w ten sposób będą zarabiać na życie. Można więc powiedzieć: uważajcie, czego sobie życzycie!

Gry to Twoja pasja? Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata wirtualnego? Wszystkie informacje o grach znajdziesz na portalu Gram.pl.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem gram.pl

Jaka praca dla wielbicieli kotów? 4 pomysły

Grzanie i chłodzenie - innowacyjna pompa ciepła

WhitePress Prawa