Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wiele osób lubi hazard online. Wybiera zarazem gry hazardowe za darmo owoce, jak i zakłady bukmacherskie. Te drugie w tym roku mogą być ciekawe do obstawiania ze względu na turniej Euro 2021. Będzie to z pewnością wyjątkowe piłkarskie święto, które jednak w czasach pandemii może przebiegać nieco inaczej. Jakie zatem będzie Euro 2021?

 

Spore zmiany w formule

Piłkarskie Mistrzostwa Europy 2020 obok Igrzysk Olimpijskich w Tokio stały się główną sportową ofiarą pandemii związanej z Covid-19. W związku z problemami UEFA zdecydowała się na przesunięcie turnieju o rok. To z pewnością precedensowe wydarzenie w historii Euro. Według najnowszych planów turniej odbędzie się od 11 czerwca do 11 lipca. Największą zmianą w stosunku do poprzednich mistrzostw mamy w kategorii lokalizacji. Wszystkie dotychczasowe turnieje odbywały się bowiem w 1 lub 2 krajach, jak to miało miejsce w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku czy też we Francji w 2016 roku. UEFA jeszcze na długo przed wybuchem pandemii postanowiła zaryzykować i całkowicie zmienić formułę. Teraz mistrzostwa mają mieć charakter kontynentalny. Odbędą się one bowiem w 12 miastach w 12 krajach. Niestety nie ma wśród nich Polski. Mecze rozgrywane będą w Londynie, Dublinie, Glasgow, Monachium, Bilbao, Baku, Budapeszcie, Rzymie, Kopenhadze, Bukareszcie, Amsterdamie oraz Petersburgu.

Z pewnością nowa formuła jednym może przypaść do gustu, jednak w czasach pandemii jest wielce ryzykowna. Związana bowiem będzie z przemieszczaniem się wielu kibiców, zespołów, dziennikarzy, a przecież nie jesteśmy pewni, czy w czerwcu sytuacja z wirusem ustabilizuje się. Wiele na to wskazuje, że mecze mogą odbywać się przy pustych trybunach lub z udziałem ograniczonej liczby publiczności. Tylko Polska w fazie grupowej będzie musiała najpierw zagrać w Dublinie, by potem przyjechać do Bilbao i znów wrócić do Dublina. Dla każdej reprezentacji ciągłe podróże będą z pewnością męczące.

Po raz pierwszy w historii na Euro obowiązywać ma wideoweryfikacja, co ma pomóc w pracy sędziów. Popularny VAR z pewnością wyeliminuje pomyłki, które czasem decydowały o tytule czy awansie. Mamy jednak nadzieję, że profesjonalizm zostanie połączony z realizmem, gdyż wiele osób widzi, że VAR w Hiszpanii i Anglii pełen jest kontrowersji.

 

Ponownie 24 zespoły

Podobnie jak w przypadku Euro 2016 we Francji, podczas tegorocznego turnieju wystąpią 24 kraje. Zostały one podzielone na 6 grup po 4 zespoły. Z każdej grupy do 1/8 finału awansuje 1. i 2. drużyna, zaś z 4 grup najlepsze reprezentacje z 3. miejsc także uzyskają awans. W tym roku mamy debiutantów na Mistrzostwach Europy: Finlandię i Macedonię Północną. Nie trzeba ukrywać, że raczej za wiele się po nich nie spodziewamy. W przypadku starej formuły z 16 zespołami miałyby one minimalne szanse na awans z grup eliminacyjnych. Polska trafiła do grupy E z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją. Najbardziej interesująca wydaje się grupa F, gdzie zagra Francja, Portugalia, Niemcy i Węgry. To zdecydowanie grupa śmierci.

 

Jakie Polska ma szanse?

Nie da się ukryć, że zdecydowanym faworytem grupy są Hiszpanie. To reprezentacja, która nie tylko będzie walczyła o zwycięstwo w grupie, lecz i całym turnieju. Walka o drugie miejsce powinna rozegrać się między Polską a Szwecją. Większym faworytem wśród bukmacherów są Polacy, choć nic nie jest pewne. Nie można też skazywać na pożarcie Słowacji. Na Euro 2016 udało się Słowakom pokonać Rosję i zremisować z Anglią, a odpadła dopiero po meczu z Niemcami.

Jeszcze za wcześnie prognozować nasze szanse, gdyż reprezentację czeka spora rewolucja. Zmiana trenera przed Euro 2021 to spore ryzyko, jednak nie da się ukryć, że styl oraz wyniki kadry Jerzego Brzęczka pozostawiały wiele do życzenia. Mamy zatem nadzieję, że nasi piłkarze co najmniej powtórzą sukces z 2016 roku, kiedy to awansowali do 1/4 finału.