Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ekologiczny tryb życia na przestrzeni ostatnich lat zyskał niemałą popularność i najwidoczniej nie zamierza się zatrzymywać. Nic dziwnego! Niezliczona już liczba osób przekonała się, że wprowadzając zgodne z naturą zmiany w swoim postępowaniu, otrzyma się w zamian wiele dobrego. Od lepszego samopoczucia i zdrowia po walory czysto wizualne. Sprawdź więc, jak założyć ekologiczny ogród.

 

Nawadnianie

Zanim wdroży się wszystkie swoje pomysły, nawet te najprostsze, warto pomyśleć o zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości wody. W Polsce w ostatnim czasie panują długie i upalne lata, przez co utrzymanie chociażby trawnika wymaga częstego podlewania. Chcąc nazywać ogród ekologicznym, warto pomyśleć o odciążeniu wodociągów. Poziom wód gruntowych drastycznie spada, panuje susza, a to powinna być już wystarczającą motywacja. Jak jednak to zrobić? Magazynować wodę opadową. Popularna deszczówka zbierana w specjalne zbiorniki (naziemne lub podziemne) jest idealnym rozwiązaniem.

Śmieci organiczne

Kolejnym ważnym elementem ekologicznego ogrodu jest własny kompostownik. W pierwszej kolejności zmniejsza on ilość generowanych śmieci. Na kompost można wyrzucać wszelkie odpady pochodzenia roślinnego, począwszy od skoszonej trawy, a skończywszy na resztkach po owocach i warzywach. Nie powinno się kompostować odpadów zwierzęcych, mimo że są organiczne i ulegają rozkładowi.

Chcąc zapewnić najlepsze warunki do gnicia, warto zadbać, żeby wyznaczone miejsce było osłonięte od promieni słonecznych oraz deszczu. Odpowiednio "przetrawiona" masa posłuży jako idealny nawóz do roślin, w tym warzyw, odciążając tym portfel.

Co z tymi opryskami?

Problem szkodników atakujących rośliny jest dobrze znany i szeroko omawiany przez ogrodników-amatorów. Zwiększona aktywność owadów jest spowodowana, między innymi, ociepleniem klimatu, co ułatwia przetrwanie zimy wielu osobnikom. Nicnierobienie może szybko doprowadzić do utraty plonów, a nawet śmierci samych roślin. Opryski, chcąc prowadzić ekologiczny ogród, również mogą okazać się niezbyt dobrym pomysłem, choć istnieje kilka produktów o godnym zainteresowania składzie. Jaki jest więc złoty środek? Wysłać do walki pożyteczne owady i ptaki. Dla przykładu: mszyca – bardzo licznie występująca w ostatnim czasie – jest wielkim przysmakiem biedronek. Te małe sympatyczne stworzonka potrafią całymi dniami czyścić gałęzie z tych szkodników. Mając więc problem z mszycą, warto zakupić lub nawet wykonać samodzielnie specjalne budki, w których biedronki zamieszkają z wielką chęcią.

Podobnych przykładów można wymieniać bez liku. Osy oraz szerszenie są istnymi czyścicielami ogrodów warzywnych. Zwłaszcza te drugie miesięcznie potrafią zjeść do kilkudziesięciu kilogramów owadów. Owiane złą sławą szerszenie w rzeczywistości są bardzo łagodnymi stworzeniami, choć wyglądem budzącymi grozę. Kolejnym mile widziany gościem ogrodu są ptaki – wróble, mazurki czy sikorki. Dokarmiane zimą, odwdzięczą się latem, polując na wiele owadów. Warto, posiadając odpowiednio wysokie drzewa, zakładać budki lęgowe.

Podsumowanie

Ekologiczny ogród wcale nie oznacza trudnych rozwiązań, wyrzeczeń oraz sporego nakładu finansowego. Wręcz przeciwnie. Dzięki takiemu sposobowi ogrodnictwa można wprowadzić wiele ułatwień, a także oszczędności. Warto ciągle poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać coraz to nowsze nowinki techniczne. Dobrym pomysłem jest również konsultacja z innymi amatorami ekologicznych ogrodów i wymiana własnych doświadczeń!

O Autorze
Artykuł powstał przy współpracy z Naturlo, ekologicznym internetowym sklepem ogrodniczym.
WhitePress Prawa