Po Pracy
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W każdym domu system centralnego ogrzewania jest elementem niezbędnym. W końcu kto nie lubi w zimowe wieczory ogrzać się przy kaloryferze z kubkiem gorącej herbaty bądź czekolady? Niestety, często grzejniki psują estetykę naszych pomieszczeń. Co możemy zrobić, jeżeli chcemy aby w naszych domach lub mieszkaniach wszystko ze sobą wizualnie współgrało? Rozwiązaniem tego problemu są zabudowy do grzejników!

 obudowy na kaloryfer

Czym dokładnie jest obudowa grzejnika?

Obudowa grzejnika często jest nazywana maskownicą bądź osłoną. Jest to specjalny element, który zasłania nasz grzejnik, nadając mu walory estetyczne. Osłony na grzejnik najczęściej stosuje się przy kaloryferach starego typu, jak np. grzejniki żeliwne. Kiedy chcemy przeprowadzić generalny remont to właśnie one stoją nam najczęściej na przeszkodzie, kiedy chcemy uzyskać idealnie zaplanowane wnętrze. Nie da się ukryć - wymiana takiego kaloryfera jest bardzo droga, a czasem nawet niemożliwa. Dlatego na pomoc przychodzą obudowy grzejnika.

 

Zalety obudowy grzejników

Osłona na kaloryfer nie tylko poprawia jego walory estetyczne, ale również może pełnić funkcję półek, czy chronić domowników przed poparzeniem. Jakie są inne zalety obudowy grzejnika?

 • funkcja dekoracyjna - odpowiednio zaprojektowana osłona może dodać naszemu wnętrzu oryginalny wygląd i urok, 
 • indywidualny wzór - wielu producentów daje możliwość indywidualnego zaprojektowania swojej obudowy, a co za tym idzie możemy idealnie dopasować osłonę do wnętrza pomieszczenia w domu bądź mieszkaniu,
 • w zależności od naszej wyobraźni, obudowa grzejnika może pełnić wiele funkcji - oprócz półki, może robić za stolik nocny, siedziska, ławki, a nawet z zewnątrz przypominać kredens czy komodę,
 • ochrona przed poparzeniami - szczególnie w pokojach dziecięcych czy w przedszkolach.

 

Obudowy do grzejników - z jakich materiałów się je tworzy?

Osłony kaloryferów wykonuje się z wielu materiałów. Najczęściej jednak wykorzystuje się:

 • PCV,
 • szkło,
 • metal,
 • drewno,
 • płytę MDF,
 • Laminat HPL.

W materiałach, z których robione są obudowy grzejników najważniejsze jest to, aby były one odporne na wysoką temperaturę. Oznacza to, że nie mogą być to żadne materiały pomalowane farbami czy lakierami, ponieważ pod wpływem temperatury będą produkować szkodliwe związki.

 

Jak dobrać osłonę kaloryfera do naszego wnętrza?

Jeszcze kilka lat temu, do najpopularniejszych rodzajów osłon grzejników były te wolnostojące, wykonane z płyty MDF bądź drewna  z ażurowymi kratkami. Były one stylizowane w taki sposób, aby pasowały do wnętrz w stylu rustykalnym, francuskim, angielskim czy prowansalskim. Obecnie nadal są one chętnie wybierane przez osoby, które urządzają swoje domy i mieszkania, jednak producenci proponują zdecydowanie więcej osłon kaloryfera niż do tej pory.

Jeżeli urządzasz swoje pomieszczenia w stylu nowoczesnym to idealnie sprawdzą się obudowy wykonane ze szkła hartowanego, metalu bądź płyty MDF. Istotne jest, aby kolor osłony pasował do wnętrza, czyli nie za bardzo się wyróżniał.

Wymarzyłaś sobie wnętrza w stylu skandynawskim? Do takich pomieszczeń najlepiej będą wyglądać proste i oszczędne w kolorach obudowy grzejników, które nie będą się rzucać w oczy. Natomiast przy wystrojach w stylu glamour dobrze jest wybrać osłony ze szkła hartowanego bądź akrylowego (płyty pleksi).

W Twoim mieszkaniu króluje styl vintage i chcesz zasłonić kaloryfer? Osłony ze sklejki drewnianej, które wycinane są we wzory geometryczne sprawdzą się idealnie!

 

Poszukujesz osłony na kaloryfer? Mamy coś dla Ciebie!

Kratka na wymiar to firma, która w swojej ofercie posiada osłony do grzejników w najróżniejszych wzorach! Z pewnością wybierzesz coś dla siebie! Co więcej, jeżeli masz pomysł na jakiś swój własny, indywidualny wzór to śmiało - firma z chęcią go wykona. Wejdź na stronę internetową Kratki na wymiar i zamów swoją osłonę na grzejnik już dziś!

WhitePress Prawa