Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

czy cukrzycy moga jesc miod
Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Ilość osób chorych na cukrzycę z roku na rok dynamicznie się zwiększa i nic dziwnego, że w naszym otoczeniu coraz więcej osób musi naprawdę uważać na to, co i w jakich ilościach je. Czy osoby z cukrzycą mogą spożywać miód? W jakiej postaci i w jakich ilościach? Po jakie gatunki sięgnąć, aby nie doprowadzić do nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi? Dzisiaj przeanalizujemy, jak cukrzyk może wykorzystać naturalny miód pszczeli!

 

 

Cukrzyca kontra miód…

Miód pszczeli to naturalna słodycz, która oprócz węglowodanów jest bogatym źródłem biopierwiastków i witamin. Zawiera też cenne aminokwasy i enzymy, dlatego jego właściwości na rynku słodkich produktów są absolutnie unikatowe. Miód pszczeli jest ceniony na całym świecie przede wszystkim z uwagi na to, że działa jak antybiotyk, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i ogólnie wzmacnia odporność organizmu. W zależności od odmiany, miód od pszczelarza może działać przeciwgorączkowo, napotnie a nawet łagodzić dolegliwości związane z wrzodami czy zapobiegać miażdżycy. 

 

… czyli o tym, dlaczego miód nie zawsze jest dobrym zamiennikiem cukru

Pomimo, że miód ma fenomenalne właściwości nie zawsze można go stosować bez ograniczeń. Przykładem jest np. cukrzyca, w której chory musi ściśle uważać na to, jak dużo cukrów pod różną postacią dostarcza do swojego organizmu. Naturalne miody pszczele składają się w około 70-80% z węglowodanów, głównie z glukozy i fruktozy. Sięganie po produkty z wysokim indeksem glikemicznym dla cukrzyków jest zabronione, bo może skutkować atakami hiperglikemii, czyli przekroczenie dopuszczalnego stężenia glukozy we krwi chorego. Może to doprowadzić do poważnych powikłań. 

 

O czym powinien pamiętać chory na cukrzycę zanim sięgnie po miód pszczeli?

Miód, podobnie, jak i inne słodkie produkty może mieć naprawdę wysoki indeks glikemiczny (średnio ok. 60, zależnie od odmiany), więc chory na cukrzycę, który planuje wzbogacić swoją dietę o ten produkt pszczeli powinien bezwzględnie skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Oczywiście, ilość miodu w diecie nie powinna być zbyt duża, aby nie doprowadzić do dodatkowych wahań poziomu cukru we krwi. 

 

Zdrowotne właściwości miodu – czy to dobra propozycja dla cukrzyka?

Stosowanie miodu leczniczo jest możliwe w przypadku cukrzyków, ale tylko wtedy, gdy mają oni ustabilizowany poziom cukru a choroba trwa już dość długo i można przewidzieć reakcję na dany składnik pożywienia. U osób, które borykają się z częstymi i nagłymi spadkami cukru we krwi miód może być pewnym rozwiązaniem, ale wszystko powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

 

Jakie właściwości miodu są wykorzystywane w leczeniu cukrzycy?

Miód pszczeli oprócz zastosowania w diecie może być wykorzystywany na inne sposoby. W leczeniu cukrzycy naturalny miód pszczeli jest używany do leczenia owrzodzeń cukrzycowych stóp – jak wskazują najnowsze badania okłady z miodu mogą naprawdę wspomóc łagodzenie ciężkich objawów cukrzycy. Miód dzięki swoim antyseptycznym właściwościom przyśpiesza proces gojenia się ran. 

 

Jaki miód dla cukrzyka? Porównanie gatunków

Osoba zmagająca się z cukrzycą przy wyborze gatunku miodu powinna kierować się przede wszystkim zawartością glukozy i fruktozy w miodzie. Te dwa cukry występują obok siebie w naturalnym miodzie z pasieki – im więcej glukozy w miodzie, tym mniej fruktozy i na odwrót. Dla cukrzyków najbezpieczniejsze będą gatunki o dużej zawartości fruktozy.

 

Miody polecane 

Polecane dla cukrzyków miody to:

- miód akacjowy – posiada najniższy indeks glikemiczny ze wszystkich miodów (nawet ok. 40),

- miód wrzosowy – jedna z najbardziej szlachetnych gatunków miodu, trudny do pozyskania i występujący w niewielkich ilościach. Zawiera bardzo dużo witamin i korzystnie wpływa na układ pokarmowy i układ moczowy,

- miód lipowy – najbardziej rozpoznawalny gatunek miodu, który skutecznie wspomaga walkę z grypą i przeziębieniem,

- miód gryczany – jest to jedna z najmniej słodkich odmian miodu o charakterystycznym, lekko gorzkim posmaku. Korzystnie wpływa na pracę układu krążenia, 

Niezależnie od gatunku miody w przypadku wahań poziomu cukru we krwi powinny być spożywane w niewielkich ilościach – zalecana porcja to łyżeczka lub dwie.

 

Miody odradzane

To przede wszystkim miody o dużej zawartości glukozy, gatunki dość szybko krystalizujące:

- miód rzepakowy,

- miód wielokwiatowy,

- miód faceliowy,

- miód leśny.

Indeks glikemiczny wspomnianych wyżej gatunków może sięgać nawet 90, dlatego chorzy na cukrzycę powinni unikać tych odmian miodu. 

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SMB, 2020;

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp. Post Fitoter 2020; 21(1): 49-54;

Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian J Life Sci 2018;64(3):147-151.

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich

Czym jest SEO?

WhitePress Prawa