Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rozdzielność majątkowa jest formą umowy małżeńskiej, która może być zawarta dobrowolnie lub orzeczona przez sąd. Jej celem jest oddzielenie majątku małżonków — najczęściej w drodze procesu rozwodowego, ale i nie tylko. Jak dochodzi do ustanowienia rozdzielności majątkowej? Czym dokładnie charakteryzuje się ten ustrój majątkowy? I co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

rozdzielność majątkowa

Definicja rozdzielczości majątkowej 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy definiuje rozdzielność majątkową jako stan, w którym każdy z małżonków zachowuje kontrolę nad majątkiem nabytym zarówno przed jak i po ustanowieniu tego ustroju małżeńskiego. Rozdzielność majątkowa w małżeństwie powstaje na zasadzie dobrowolnego postanowienia obu stron lub poprzez przymusową decyzję sądu. 

W pierwszym przypadku dochodzi do podpisania tzw. intercyzy majątkowej, która stanowi prawny akt notarialny. Z kolei do przymusowej rozdzielczości majątkowej drogą sądową dochodzi w sytuacji, gdy jedna ze stron w małżeństwie została ubezwłasnowolniona, została ogłoszona jej upadłość, a także w przypadku ustanowienia separacji. Możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej istnieje zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania. Co więcej, taka decyzja może być odwracalna.

 

Intercyza a rozdzielczość majątkowa — jakie są różnice?

Intercyza a rozdzielność majątkowa to często mylone pojęcia, jednak istnieje między nimi subtelna różnica. Intercyza jest formalną umową, która reguluje aspekty majątkowe między małżonkami, natomiast rozdzielność majątkowa to konkretny ustrojowy model, który może wynikać z intercyzy lub być ustanowiony w inny sposób.

Intercyza może przyjmować różne formy, nie zawsze prowadząc do rozdzielności majątkowej. Może być np. zawarta przed lub w trakcie małżeństwa i mieć różne cele, np. rozszerzenie lub ograniczenie wspólnoty majątkowej, wprowadzenie rozdzielności z wyrównaniem dorobków lub rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa zwykle jest ustanawiana przez intercyzę. Istnieje również możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej drogą sądową, na wniosek jednego z małżonków — np. w sytuacjach, gdy istnieją konkretne przesłanki, takie jak marnotrawstwo majątku lub rażąca niegospodarność.

W przypadku rozdzielności majątkowej największe wątpliwości budzi sprawiedliwy podział nieruchomości. Istnieje wówczas kilka możliwych rozwiązań: jedno z małżonków może zrezygnować ze swoich praw do mieszkania, można sprzedać nieruchomość i podzielić zysk równo lub zmienić warunki umowy, aby zapewnić dach nad głową jednemu z partnerów (np. jeśli jest to ważne dla dobra dzieci). 

 

Adwokat rodzinny w Gdańsku

W procesie rozdzielczości majątkowej warto skorzystać z pomocy prawnika. Może on pomóc w zrozumieniu skomplikowanych kwestii prawnych i procedur związanych z podziałem majątku. Adwokat rodzinny Gdańsk może też pomóc w negocjacjach z drugą stroną w celu osiągnięcia sprawiedliwego porozumienia. Profesjonalna pomoc prawnika zagwarantuje, że proces rozdzielczości majątkowej przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i będzie korzystny dla wszystkich stron zaangażowanych w proces.