Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz bardziej zaawansowanym procesem automatyzacji. To zarówno autonomiczne samochody, wielkie maszyny w fabrykach czy automaty do gier w kasynach internetowych. Z jednej strony daje nam to spore możliwości, z drugiej jednak wiążę się z zagrożeniami. Co zatem oznacza dla nas wzrost automatyzacji?

 

 

Na Ziemi i w kosmosie

Automatyzacja w ostatnich latach wykazała znaczny postęp i jest obecnie konsekwentnie wprowadzana, jak i ulepszana w różnych dziedzinach. Istnieją jednak wśród społeczeństwa obawy, że automatyzacja zastąpi miejsca pracy w niektórych branżach. Oczywiście nie jest to bezzasadne, jednak z drugiej strony nowe procesy mogą przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy. Świetnym przykładem wykraczającym poza zwykłą gospodarkę jest zeszłoroczna misja SpaceX z załogą z NASA, która stała się nie tylko kolejnym małym krokiem dla lotów kosmicznych, lecz także i gigantycznym krokiem w kierunku automatyzacji. Kiedy 50 lat temu Neil Armstrong lądował na powierzchni Księżyca, musiał ręcznie pilotować statek Apollo XI. Tymczasem w 2020 roku astronauci SpaceX z powodzeniem zadokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i to w zasadzie bez kiwnięcia palcem. W pełni zautomatyzowany statek kosmiczny Crew Dragon stał się zatem przykładem tego, że maszyny, systemy, komputery mogą wykonywać za nas większość czynności.

 

Postępująca automatyzacja

W najbliższym czasie bez wątpienia automatyzacja będzie sposobem, w jaki dostawcy usług telekomunikacyjnych będą starać się dostarczać nam swoje niezawodne usługi. Będzie ona kluczem do sukcesu w przypadku wprowadzania na rynek 5G. Sama automatyzacja określana jest jako technologia, która pozwala maszynom wykonywać zadania przy minimalnej interwencji człowieka. W wyniku tego mamy zostać uwolnieni od przyziemnych, powtarzalnych zadań, które maszyny już teraz wykonują lepiej i wydajniej. W miarę postępu technologicznego stało się w ostatnim czasie o wiele więcej. Dzisiejsza automatyzacja stanowi wszechobecną siłę napędową w różnych dziedzinach. Jest w stanie zagwarantować nam dużą przepustowość, jak i również małe opóźnienia, co ma wpływ choćby na funkcjonowanie dronów i autonomicznych samochodów. Dziś różne systemy są wykorzystywane do obsługi narzędzi rolniczych i programowania robotów, sterowaniem robotów w chmurze, jak i ochrony użytkowników i danych przed cyberatakami. Dziś zatem działanie najnowocześniejszych technologii jest wręcz niezbędne.

Świetnym tego przykładem jest właśnie wprowadzane 5G, które zapewni nam lepszą przepustowość. Jako typowi użytkownicy mobilni tego nie odczujemy, jednak sieć 5G ze wszelkimi automatycznymi procesami będzie świetnym rozwiązaniem dla streamingu, działania systemów autonomicznych. Obecne już dziś narzędzia automatyzacji szybko upraszczają różnego typu operacje, co wpływa na wyższy poziom obsługi klienta. Automatyzacja obniża koszty, poprawia elastyczność i sprawia, że nowe modele biznesowe stają się praktyczne. Mówi się często o nawet 10-krotnym wzroście wydajności.

Trzeba jednak zastanowić się nad tym, jak to wszystko wpłynie na siłę roboczą i zatrudnionych w danej dziedzinie ludzi? Istnieje bowiem zagrożenie dla gospodarki, gdzie wysoko wykwalifikowani pracownicy będą awansować i bogacić się, zaś reszta pozostanie w tyle. Automatyzacja ma na celu wyeliminowanie zadań, w których komputery przewyższają ludzi, więc bez znaczenia na nasz zawód, wykonywaną pracę. w przyszłości dane systemy będą wykonać naszą pracę szybciej, lepiej i taniej. Możemy pocieszyć się tym, że mieliśmy już do czynienia z podobnymi sytuacjami, kiedy to podczas pierwszej rewolucji przemysłowej na przełomie XIX i XX wieku wczesna mechanizacja odebrała pracę robotnikom fizycznym, a pod koniec XX wieku i z początkiem obecnego stulecia wprowadzony został komputer osobisty. W obu przypadkach takie procesy pozbawiły ludzi pracy, jednak ostatecznie przyniosły większy dobrobyt, jak i stworzyły nowe miejsca pracy, które zniwelowały bezrobocie.

WhitePress Prawa