Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Chwastnica jednostronna
Chwastnica jednostronna należy do chwastów jednoliściennych, które skutecznie są w stanie zniszczyć różnego rodzaju uprawy. Ta trawa skutecznie walczy bowiem z innymi roślinami o dostęp do składników odżywczych, wody, promieniowania słonecznego. 

 

 

 

 

 

Chwastnica jednostronna — charakterystyka

Występowanie chwastnicy jednostronnej w polskim ekosystemie jest dość popularne. To intensywnie krzewiąca się trawa, która może osiągać czasem nawet 100 centymetrów wysokości.  Cechują ją silnie spłaszczone pochwy liściowe, spłaszczone źdźbła, które są zgięte w danych kolankach. Ten jednoroczny jary chwast ma szerokie liście z nieowłosioną blaszką. Nie znajdzie tutaj uszek, języczka. Sama wiecha jest prosta i wysoka na około 30 centymetrów. Jej ziarniaki są wypukłe jednostronnie.  

Warunki do rozwoju chwastnicy jednostronnej nie są szczególnie trudne do uzyskania. To roślina ciepłolubna. Kiełkuje w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Lubi gleby gliniaste, wilgotne, bogate w azot i wapń. Najlepiej o pH około 6,5. Jej kwitnienie przypada od lipca do września. Więcej dowiesz się na: proagri.com/atlas-chwastow/chwastnica-jednostronna/

 

Jak ocenić szkodliwość — chwastnica jednostronna

Chwastnica jest dość popularnym chwastem na polskich polach uprawnych. Atakuje jare rośliny, które sadzi się w szerokich rzędach — rośliny ziemniaka, kukurydzy czy buraka. Pojawia się także w zbożach jarych. Zaleca się stosowanie herbicydów najpóźniej do momentu zwierania roślin, ponieważ tego typu gatunki chwastów jak chwastnica jednostronna pobierają z ziemi potas i wodę, co w widoczny sposób przyczynia się do obniżenia jakości wody i ilości plonu handlowego. Szkodliwość na roślinach okopowych jest naprawdę spora: dla kukurydzy próg szkodliwości ekonomicznej wynosi 3-6 sztuk, dla buraka cukrowego - 10 sztuk. 

 

Jak przebiega zwalczanie chwastnicy jednostronnej?

Do walki z chwastnicą jednostronną wykorzystuje się przede wszystkim opryski. Mowa tutaj o konkretnych herbicydach selektywnych przeznaczony do zwalczania chwastów jednoliściennych. Działają one przede wszystkim przez liście, które pobierają preparat, a wskutek jego przyjęcia obumierają. To najbardziej efektywne rozwiązanie. W przypadku chwastnicy stosowanie herbicydów jest niezbędne, ponieważ roślina w różnych warunkach pogodowych radzi sobie wyjątkowo dobrze, co przekłada się na jej bardzo negatywne oddziaływanie na zaatakowaną uprawę. Najczęstszym rozwiązaniem polecanym przez specjalistów do stosowania na przykład w uprawie kukurydzy są preparaty, których substancją czynną jest nikosulfuron. Osobne preparaty tworzy się do zwalczania chwastów jednoliściennych (w tym chwastnicy) i dwuliściennych w przypadku upraw zbóż jarych. Polacy mają trudności we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych

WhitePress Prawa