Po Pracy
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Chwasty to bez wątpienia jeden z największych problemów, z którymi mierzą się polscy rolnicy. Mają one negatywny wpływ na plony, konkurują z uprawami o składniki odżywcze, światło oraz wodę. Umiejętność identyfikacji chwastów jest kluczowym czynnikiem w ich skutecznej kontroli, zarządzaniu nimi oraz eliminacji. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

Chwastnica jednostronna 2

Prawidłowe rozpoznanie chwastów pozwala na wybór odpowiedniego środka chwastobójczego.

Chwasty w rolnictwie

Chwasty z wielu powodów są poważnym problemem w rolnictwie. Konkurują one z uprawami o zasoby, co w efekcie może doprowadzić do obniżenia plonów. Oprócz tego niektóre z chwastów są nosicielami chorób oraz szkodników mogących niszczyć uprawy. Obecność chwastów to również utrudnione zbieranie plonów i prowadzenie prac polowych.
Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze chwasty w rolnictwie? W rolnictwie można spotkać wiele różnych chwastów, ale niektóre z nich są bardziej powszechne w naszych warunkach klimatycznych. Chwasty dzieli się na jednoliścienne i dwuliścienne. Różnią się tym, że we wczesnej fazie rozwoju chwasty jednoliścienne mają jeden liścień, a chwasty dwuliścienne – dwa. Umiejętne rozpoznanie rodzaju chwastu jest ważne w kontekście jego skutecznego zwalczania. Popularne chwasty w rolnictwie to:

 • Chaber bławatek;
 • Chwastnica jednostronna;
 • Bodziszek drobny;
 • Fiołek polny;
 • Mak polny;
 • Miotła zbożowa;
 • Maruna bezwonna;
 • Gwiazdnica pospolita;
 • Komosa biała;
 • Perz właściwy;
 • Przetaczniki;
 • Przytulia czepna;
 • Tasznik pospolity;
 • Tobołki polne.

 

Zwalczanie chwastów

Skuteczne zwalczanie chwastów zapobiega osypywaniu się nasion chwastów oraz wzbogacanie glebowego banku nasion. Zwalczenie chwastów w jednej uprawie ograniczy ich występowanie na danym polu w całym płodozmianie. Często chwasty mają charakterystyczne cechy dające się łatwo rozpoznać (liście, kształt rośliny, kolory kwiatów, czas kwitnienia). Ważne jest także siedlisko, w którym rosną chwasty. Część gatunków preferuje gleby suche, część rośnie lepiej na wilgotnych podłożach.
Popularnym środkiem na chwasty na trawniku są mieszanki na bazie octu. Opryski tego typu możemy przygotować z litra wody, szklanki octu i pół szklanki soli (proporcja octu do wody 1:4). Można też wymieszać ocet razem z wodą w proporcji 2:1, pomijając dodatek soli.
Na bardziej oporne chwasty można zastosować ocet skoncentrowany. Dobrze go użyć w trakcie suchego, słonecznego i bezwietrznego dnia. Dlaczego? Bo wtedy kropelki octu nie rozniosą się na inne rośliny oraz nie zostaną zmyte deszczem. Więcej informacji na temat różnych chwastów i ich zwalczania znajdziesz na proagri.com/atlas-chwastow/.


Chwastnica jednostronna – charakterystyka i zwalczanie

Chwastnica jednostronna z rodziny wiechlinowatych jest odmianą trawy, która może znacząco ograniczyć plony. Jest dość powszechnym chwastem w polskim ekosystemie, którego zwalczenie polega głównie na użyciu preparatów chwastobójczych. Chwastnica jednostronna może osiągać ok. 100 cm wysokości. Ma delikatnie spłaszczone źdźbła, które są zgięte w dolnych kolankach. Liście mają nieowłosioną blaszkę i są szerokie. Nie wytwarza uszek ani języczka. Wiecha jest prosta, ma ok. 30 cm długości.
Jest rośliną jednoroczną i ciepłolubną. Kiełkowanie następuje w minimalnej temperaturze 10–15 °C. Kwitnienie przypada na okres od lipca do września. Dobrze wzrasta na wilgotnych glebach, które są bogate w azot oraz wapń, o pH około 6,5. Chwastnica jednostronna występuje w roślinach jarych uprawianych w szerokie rzędy: ziemniaki, kukurydza, buraki oraz w zbożach jarych. To gatunek bardzo konkurencyjny, ponieważ efektywnie pobiera z gleby składniki pokarmowe, zwłaszcza wodę i potas. W efekcie obniża jakość oraz ilość plonu handlowego.
Do zwalczenia opisywanej chwastnicy używa się głównie oprysków z herbicydów selektywnych, które są dedykowane do zwalczania jednoliściennych chwastów. Są one preparatami pobieranymi przede wszystkim przez liście (powodują ich stopniowe obumieranie). W zwalczaniu chwastnicy jednostronnej w uprawie kukurydzy używa się herbicydu Niko 40 OD zawierającego substancję czynną nikosulfuron.