Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

bezsennosc jak sobie radzic
Badania wykazują, że już co trzecią osobę dotyka problem ze snem. Stres, długie godziny pracy przed komputerem, natłok informacji i myśli to tylko kilka czynników, które mogą powodować ten problem. Poznaj techniki, które pomogą w walce z niewyspaniem i zmęczeniem.

 

 

 

 

 

 

Sen - dlaczego jest tak ważny 

Prawidłowy, zdrowy sen to jeden z ważniejszych elementów zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jeśli przydarzyła Ci się bezsenna noc, to zapewne pamiętasz jak wyglądał następny dzień. Problemy z koncentracją, ból głowy i rozkojarzenie nie pomagają w pracy. Brak regeneracji powoduje, że nasza wydajność spada za to wzrasta frustracja i zmęczenie. 

Sen wpływa na samopoczucie, ale także na gospodarkę hormonalną, układ nerwowy wygląd skóry a nawet masę ciała. Po nieprzespanej nocy mamy o wiele większą ochotę na słodycze i podjadanie, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu kilogramów. Dbając o odpowiednią ilość snu dbasz o siebie. Eksperci jednogłośnie mówią, że organizm dorosłego człowieka potrzebuje 7- 9 godzin snu. 

Coraz więcej ekspertów alarmuje, że problemy ze snem odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. Brak snu powoduje zaburzenia nastroju, zwiększa stres co jest prostą drogą do początku depresji. Osoby cierpiące na insomnię mają, aż 10 - krotnie większe ryzyko wystąpienia zaburzeń na tle psychicznym. 

 

Przyczyny bezsenności 

Jeśli jednorazowo zdarzy nam się nieprzespana noc nie musimy się martwić. Jeśli jednak jest to notoryczne lub po prostu ciągle wstajemy niewyspani albo budzi nas drobny hałas, to znak od organizmu, że funkcjonuje prawidłowo. 

Bezsenność to poważna choroba, która można podzielić na wtórną i pierwotną. Wtórne, to taka która towarzyszy innym chorobom. Do takich chorób należy nadczynność tarczycy, choroby układu oddechowego, nerwowego czy inne zaburzenia psychiczne. 

Bezsenność pierwotna może wynikać z nieprawidłowego stylu życia, nadmiaru stresu czy natłoku myśli. Jest to najczęściej występujący rodzaj problemów ze snem, z którym możemy sobie poradzić, naturalnymi sposobami. Sprawdź co możesz zrobić, aby poprawić jakość snu. 

 

Naturalne wsparcie

Jeśli problem ze snem staje się uporczywy to zastosuj naturalne wyciągi z ziół, które są znane od dawien dawna i pomagają w wyciszeniu i wprowadzają w stan relaksu. Nie jesteś fanem naparów ziołowych? Spokojnie, możesz je przyjmować w formie suplementów. 

Jednym z najskuteczniejszych składników jest Melisa Lekarska, która pomoże zasnąć, a jej spożycie nie powoduje senności i rozdrażnienia następnego dnia. Melisa łagodzi napięcie nerwowe, działa uspokajająco i relaksująco. Polecana jest na problemy ze snem i nadmiarem stresu w ciągu dnia. 

Na problemy ze snem poleca się również Kozłek Lekarski - czyli inaczej waleriana. Działa uspokajająco oraz wycisza organizm w stanach zapalnych. Ma kojące działanie na cały układ nerwowy, pomaga w odprężeniu. Regularne stosowanie prowadzi organizm w stan harmonii. 

 

Regulacja hormonu snu 

Melatonina to hormon snu, wydzielanym po zmroku. W miarę jej uwalniania stajemy się coraz bardziej senni i w konsekwencji zasypiamy. Największe jej stężenie występuje między północą a trzecią nad ranem. Jest to naturalny rytm dobowy. Jeśli pracujemy do późna lub kładziemy się późno spać to rytm dobowy ulega zniekształceniu co może powodować jeszcz większe problemy ze snem. Przy problemach ze snem możemy sięgnąć po melatoninę w formie suplementów, aby wyrównać jej poziom i rytm dobowy. Badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo stosowania melatoniny. Stosowanie jej nawet przez dłuższy czas nie powoduje uzależnienia. Bezpieczna i skuteczna dawka to 1 mg dziennie.

Jak zapobiegać bezsenności - dobre praktyki 

Jeśli mamy do czynienia z bezsennością pierwotną, to istnieje kilka złotych porad, które pomogą Ci w poprawie jakości snu. 

1. Wyznacz stałą porę chodzenia spać 

Staraj się kłaść spać pomiędzy 21:00 a 23:00. Wprowadź stałe rytuały, które przygotują Cię na dobry sen.Chwila relaksacji, ulubiona herbata czy masaż idealnie wprawiają w senny nastrój. Wypracuj nawyk chodzenia wcześnie spać. Takie powtarzające czynności nauczą Twój organizm odróżniać czas pracy i bycia na wysokich obrotach i czas odpoczynku. 

2. Przygotuj miejsce do spania 

Odpowiednio dobrany materac, prawidłowa temperatura w pokoju czyli taka około 21 stopni, zaciemnione pomieszczenie - o to należy zadbać w pierwszej kolejności. 

3. Zrezygnuj z długich drzemek po pracy

Drzemka powyżej 30 minut zaburza nasz rytm i może spowodować, że w wieczornych godzinach odejdzie Ci ochota na sen. Jeśli masz duże problemy ze snem, całkowicie zrezygnuj z drzemek. 

4. Odpowiednia dieta 

To co jesz może mieć wpływ na sen. Postaraj się zrezygnować z dużych porcji jedzenia tuż przed snem. Ostatni posiłek zjedz 3-4 h przed snem. Unikaj również napojów pobudzających takich jak kawa, czekolada czy yerba mate. 

5. Odstaw telefon, laptop i TV 

Zrezygnuj z używania telefonu czy pracy w godzinach wieczornych. Oglądanie seriali w nocy też nie sprzyja dobremu snu. 

 

Podsumowanie 

Niezależnie od przyczyny problemów ze snem wprowadź powyższe zalecenia oraz wypróbuj naturalnych wyciągów z ziół i melatoniny. Jeśli problem jest większy to koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem. Wszelkie lęki i złe myśli mogą w ogromnym stopniu wpływać na problemy ze snem. 

Artykuł powstał przy współpracy z marką Twój Cel To, oferującą naturalne suplementy diety, które pomogą osiągać wyznaczone cele
WhitePress Prawa