Po Pracy
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, którą zamieszkuje 195 tysięcy osób. Jest centrum kulturowym, przemysłowym i wystawienniczym regionu. Położone jest w samym sercu Gór Świętokrzyskim, najbardziej na północ położonego polskiego pasma górskiego. Cechuje się długimi dziejami i mnogością zabytków pochodzących z rozmaitych okresów historycznych.

Unikalne zabytki

W Kielcach szczególną uwagę należy zwrócić na Pałac Biskupów Krakowskich, który wzniesiony został w I połowie XVII wieku z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Rezydencja jest doskonałym przykładem stylu barokowego na ziemiach polskich i charakterystycznego budownictwa z okresu panowania w Rzeczpospolitej Wazów. Mimo licznych przekształceń dokonanych w XIX wieku, pałac zachował pierwotną bryłę i do dzisiaj zachwyca pięknem wykonania i urokliwymi detalami. Znajduje się tam dzisiaj Muzeum Narodowe. Innym ważnym kieleckim zabytkiem położonym w sąsiedztwie pałacu jest bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, której początki sięgają XII stulecia. Po wielokrotnych przebudowach uzyskała charakter świątyni barokowej chociaż widoczne są w niej ślady innych prądów architektonicznych z minionych epok. W Kielcach zresztą amatorzy sztuki sakralnej znajdą zdecydowanie więcej interesujących dla siebie obiektów - znajduje się wiele innych, barokowych świątyń. Warto również przespacerować się reprezentacyjną ulicą Kielc - ulicą Henryka Sienkiewicza. Jest to pełen życia o każdej porze dobry deptak, przy którym znajduje się spora ilość ciekawych restauracji oraz rozmaitych sklepów. 

Raj dla aktywnych 

Kielce to jednak wspaniałe miasto również dla osób, które preferują aktywne spędzanie czasu na łonie natury. W granicach miasta znajduje się kilka rezerwatów przyrody m.in. słynna Kadzielnia. Jest to niewielki obszar ściśle chroniony ze względu na niecodzienne, wyjątkowo malownicze ukształtowanie skał wapiennych. Ciekawostką jest występowanie w tamtym miejscu skamieniałości rozmaitych stworzeń żyjących nawet 350 milionów lat temu. Pasjonaci przyrody nieożywionej będą zafascynowani zjawiskami krasowymi, które można w tamtym miejscu doskonale obserwować. Innym rezerwatem leżącym w granicach administracyjnych miasta jest rezerwat przyrody Biesak-Białogon, równocześnie część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Chronione jest tam niesamowite jezioro, które powstało w wyrobisku dawnego kamieniołomu, a także odsłonięte piaskowce i mułowce.

Atrakcyjne okolice

Kielce leżą w Górach Świętokrzyskich, czyli najniższych, ale bardzo urokliwych polskich górach. Turyści mają możliwość zwiedzania tego terenu na jednym z wielu tamtejszych szlaków. Unikalna przyroda i ukształtowanie terenu chronione jest poprzez założenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica licząca sobie 612 metrów n.p.m. Należy ona do prestiżowego zestawienia Korony Gór Polski, która jest celem bardzo wielu górołazów. Na drugiej co do wysokości, Łysej Górze (595 m.n.p.m.) znajduje się natomiast słynny klasztor na Świętym Krzyżu. 

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy z Hotelem Odyssey – pięciogwiazdkowym hotelem położonym w województwie Świętokrzyskim, obok Kielc