Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Optymalizacja procesow produkcyjnych
Produkcja jednostkowa spotyka na swojej drodze wiele przeszkód. Jest ona znacznie trudniejsza i bardziej wymagająca niż produkcja masowa czy seryjna. W grę bowiem wchodzą towary tworzone na indywidualne zamówienie, w niewielkiej liczbie, niekiedy tylko jednej sztuce. To zaś oznacza, że znacznie trudniej oszacować koszty, czas czy typ specjalistów niezbędnych do pracy. Jak przebiega optymalizacja procesów produkcyjnych w dziedzinie produkcji jednostkowej? Jakie znaczenie ma dedykowany system teleinformatyczny?

 

Produkcja jednostkowa spotyka na swojej drodze wiele przeszkód. Jest ona znacznie trudniejsza i bardziej wymagająca niż produkcja masowa czy seryjna. W grę bowiem wchodzą towary tworzone na indywidualne zamówienie, w niewielkiej liczbie, niekiedy tylko jednej sztuce. To zaś oznacza, że znacznie trudniej oszacować koszty, czas czy typ specjalistów niezbędnych do pracy.

Jak przebiega optymalizacja procesów produkcyjnych w dziedzinie produkcji jednostkowej? Jakie znaczenie ma dedykowany system teleinformatyczny?

 

Czym się wyróżnia produkcja jednostkowa

W produkcji jednostkowej znaczenie ma wytworzenie towaru, produktu czy komponentu, który ściśle odpowiada wymaganiom klienta. Tutaj nie ilość, ale jakość ma znaczenie. Precyzja, dokładność i staranność tworzenia. Klient dostarcza szczegółowe wytyczne i oczekuje produktu, który będzie w 100% odzwierciedlał jego potrzeby, wpisze się w założenia projektu.

Jednocześnie w produkcji jednostkowej liczy się czas przygotowania produktu. Im jest on krótszy, tym lepiej, jednak to jedna z największych przeszkód – trudność w precyzyjnym oszacowaniu, ile czasu będzie potrzeba na wytworzenie danego elementu, ponieważ cały system produkcji ma charakter rozproszony.

Produkcja jednostkowa kładzie nacisk na unikalność. Dzięki temu klient dostaje produkt, który jest bezkonkurencyjny w swojej klasie czy też w danej branży. Unikalność podnosi zaś wartość tego produktu, więc finalnie dla klienta staje się lepszym zarobkiem. Nie można zapominać o pozytywach płynących wprost dla biznesu samego w sobie. Im bardziej unikalna i niepowtarzalna oferta, tym większe nią zainteresowanie, łatwiejsze trafienie w potrzeby określonej, nawet tej niszowej, grupy odbiorców.

 

Systemy planowania produkcji

W produkcji masowej oraz seryjnej systemy planowania produkcji odgrywają znaczącą rolę. To sposób na przyspieszenie wielu czynności, zminimalizowanie wad związanych z procesami produkcji, a ponadto możliwość zautomatyzowania całego procesu.

Na rynku istnieje sporo programów, które pozwalają na automatyzowanie produkcji masowej lub seryjnej. Inaczej jest w przypadku produkcji jednostkowej. To największa bolączka tego segmentu. Wynika ona z faktu, że podczas wytwarzania jednej lub maksymalnie kilku sztuk danego produktu, nie można mówić o systematyczności, ciągłości, powtarzalności. Te cechy są daleko w tyle.

Produkcja jednostkowa jest bardzo czaso- i pracochłonna. Wiąże się z wysokimi kosztami, między innymi przez konieczność współpracy specjalistów, z ogromną wiedzą i umiejętnościami technicznymi, ponieważ nieustannie powstaje różny od siebie asortyment. Jak temu zaradzić?

 

Skuteczna optymalizacja procesów produkcyjnych dzięki UniProSoft

UniProSoft to teleinformatyczny system zarządzania produkcją jednostkową, który jest odpowiedzią na wspomniane bolączki produkcji jednostkowej. Zadaniem systemu jest gromadzenie i przetwarzanie danych oraz informacji, które były wykorzystywane podczas produkcji danego elementu.

W indywidualnych realizacjach do pewnego stopnia występuje powtarzalność. Nierzadko zdarza się, że firmy działające w branży produkcji jednostkowej, tworzą skrajnie różny asortyment na zamówienie, ale pewne czynności wykonywane przy produkcji konkretnego elementu, mają swoje miejsce podczas wytwarzania zupełnie innego towaru.

Tego typu system teleinformatyczny, poprzez gromadzenie takich danych, jest w stanie wpłynąć na bardziej precyzyjne opracowanie harmonogramu działań. Pracownicy mają dostęp do informacji, co, w jaki sposób i w jakim czasie było przygotowane; jakich maszyn, umiejętności czy kroków wymagały niektóre etapy wytwarzania danego towaru. Wykorzystanie tych informacji przydaje się chociażby podczas oszacowywania czasu niezbędnego na przejście przez niektóre etapy tworzenia.

UniProSoft pod tym względem pozostaje elastyczny – znajdujemy w nim tylko podstawowe, niezbędne funkcje, a poszczególne moduły zostają indywidualnie dopasowane – do charakteru i celu danej produkcji jednostkowej. W ten sposób można zautomatyzować proces produkcji i efektywnie nim zarządzać, minimalizując wady charakterystyczne dla produkcji jednostkowej.

 

Rekrutacja specjalisty SEO? Dowiedz się, jak zrobić to skutecznie!