Motoryzacja
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wprawdzie ostatnio zimy są znacznie łagodniejsze niż we wcześniejszych latach, jednak sól wciąż przydaje się na drogach. Dzięki jej wykorzystaniu można uchronić wielu kierowców przed niebezpiecznymi skutkami oblodzonej nawierzchni drogi i gołoledzi. Jak wykorzystuje się sól drogową? Jakie są jej właściwości? I wreszcie: jak przechowywać sól drogową, by nie utraciła swojej przydatności?

 

SÓL WYKORZYSTYWANA NA DROGACH

Użycie soli drogowej to bardzo prosty i tani sposób na to, aby zwalczyć zimowe problemy takie jak opady śniegu, deszczu czy też gołoledź. Sól przemysłowa rozprowadzana jest na ulicach przez piaskarki. Doskonale rozpuszcza zarówno śnieg i lód, które następnie w postaci ciekłej spływają do studzienek kanalizacyjnych. Dzięki temu na drogach jest bezpieczniej.

 

NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI SOLI DROGOWEJ

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że sól drogowa doskonale radzi sobie zarówno ze śniegiem, jak i z lodem. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że sól w połączeniu z wodą ma niższą temperaturę zamarzania niż sama woda. Jak wiadomo, sól do posypywania dróg w ponad 90% składa się z chlorku NaCl. Można ją wykorzystywać tylko do posypywania dróg, natomiast nie wolno tego robić w przypadku chodników. Warto pamiętać, że w kontakcie z solą uszkodzeniu mogą ulec samochody, szczególnie elementy podwozia, a także dolna część drzwi. Żeby temu zapobiec warto te części pokryć środkiem zabezpieczającym, który przypomina olej, pozostawiającym film ochronny. Po zakończeniu zimy należy dokładnie umyć podwozie i pokryć je środkami chemicznymi, które zabezpieczą samochód przed korozją (przykładowo środkiem chemicznym do zmywania rdzy).

 

SKUTKI NIEWŁAŚCIWEGO PRZECHOWYWANIA SOLI DROGOWEJ

Zacznijmy od tego, że do posypywania dróg warto nabyć od razu nieco większą ilość soli. Dzięki temu nie trzeba się martwić, gdy nagle okaże się, że jest już za późno, bo spadł pierwszy śnieg. Aplikacja soli odbywa się zazwyczaj przed wystąpieniem poważnego oblodzenia. Warto wiedzieć, jak ją przechowywać, by nie straciła swoich właściwości przeciwoblodzeniowych. Niewłaściwe przechowywanie soli może zanieczyścić zasoby wody pitnej. Właśnie dlatego konieczne jest podjęcie działań w celu zapobiegnięcia wpływu soli na zbiorniki wody i ochronę przed przyszłymi zanieczyszczeniami. Dobra praktyka w tym zakresie jest ważna, ponieważ generuje spore oszczędności, a także wpływa na stan środowiska naturalnego i gospodarki wodnej.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZECHOWUJĄC SÓL DROGOWĄ?

Pierwsza sprawa to oczywiście dobrej jakości produkt, czyli sól drogowa, która zapewni zdolność do jej długotrwałego przechowywania. Jeśli bowiem sól drogowa jest niskiej jakości, to zazwyczaj duża zawartość wody oraz liczne zanieczyszczenia sprawią, że nastąpi zbrylenie, co znacznie zmniejszy jej skuteczność.

wszystko co warto wiedziec o soli drogowej

Worki na sól. To rozwiązanie najpowszechniejsze, a także najpraktyczniejsze. Alternatywę dla worków stanowią specjalne pojemniki na sól. Mogą się one okazać bardzo przydatne do przechowywania soli np. w restauracjach, sklepach czy biurach.

Odpowiednie miejsce. Kluczowe w trakcie przechowywania soli drogowej jest właściwe zabezpieczenie jej przed działaniem wody. Jak wiadomo, chlorek sodu ma silne właściwości higroskopijne, co jest jednoznaczne z tym, że pochłania sporo wilgoci z otoczenia. Wskutek tego następuje zbrylenie soli, co w sposób znaczący utrudnia rozsypywanie soli na oblodzonych powierzchniach. Właśnie dlatego sól w workach powinna być przechowywana w miejscach zadaszonych, takich jak hale czy magazyny, o niskim poziomie wilgotności.

 

WORKI NA SÓL W NASZEJ OFERCIE

Jak już wspominaliśmy wcześniej, podstawowym sposobem przechowywania soli drogowej są specjalne worki foliowe. Można je nabyć w naszym sklepie internetowym. Zostały one wykonane z regranulatu LDPE i wyróżniają się dużą wytrzymałością. Można je zgrzewać przy pomocy specjalnych zgrzewarek.

wszystko co warto wiedziec o soli drogowej1

Sprawdź worki na sól drogową dostępne w ofercie sklepu Folmi

Sól drogowa to sprawdzone rozwiązanie do rozmrażania powierzchni oraz walki ze śliskimi nawierzchniami dróg, chodników i innych ciągów komunikacyjnych. Warto ją przechowywać w wytrzymałych workach, by nie musieć obawiać się o rozerwanie i zniszczenie opakowania w trakcie transportu czy składowania.

Jeśli potrzebują Państwo wytrzymałych worków, także do innych zastosowań, to zapraszamy do przejrzenia całej naszej oferty: https://www.folmi.pl/oferta