Motoryzacja
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rok 2019 przynosi wiele nowości na rynku motoryzacyjnym. Producenci zaplanowali nie tylko premiery nowych wcieleń tak popularnych modeli jak Volkswagen Golf czy Seat Leona, ale także zanosi się na powrót Toyoty Supry czy też wprowadzenie do sprzedaży pierwszego w pełni elektrycznego Porsche.

 

Legenda powraca

Niezwykle ciekawą premierą bieżącego roku jest zaprezentowanie nowego wcielenia Toyoty Supry, będącej technicznym bliźniakiem BMW Z4. Samochód posiada 6-cylindrowy widlasty silnik o pojemności 3.0 litra i mocy 340 KM oraz napęd na tylne koła, co stanowi gwarancję mocnych wrażeń za kierownicą. Jest on jednym z niewielu zaprezentowanych w tym roku sportowych modeli napędzanych wyłącznie silnikiem spalinowym. Inne ciekawe premiery samochodów o ponad przeciętnych osiągach, a więc Audi e-tron GT i Porsche Taycan są pojazdami w pełni elektrycznymi. Obydwa rozwijają jednak znacznie wyższe moce - odpowiednio 590KM i ponad 600KM. Dodatkowo model z Inglostadt oferowany będzie także w wersji Sportback, mającej być połączeniem wygodnej limuzyny, sportowego coupe i praktycznego crossovera.  Pojazd z Zuffenhausen natomiast ma kosztować około 140 tysięcy euro i być pozycjonowany w okolicach Panamery, stanowiąc bardziej dynamiczną, a także ekologiczną alternatywę. Następny samochód tej marki, jaki doczekał się premiery w tym roku to odświeżona wersja kultowego 911. Inny powszechnie znany model, który doczekał się swojego nowego wcielenia to Ford Puma. W tej chwili nie jest on jednak małym, miejskim pojazdem sportowym a niedużym SUVem.

Elektryka w natarciu

Wspomniane wyżej Audi i Porsche to nie jedyne tegoroczne nowości wśród "elektryków". Inne wyposażone w tego typu napęd samochodowe nowości, jakie przynosi bieżący rok to chociażby Volkswagen ID Neo, Polestar 2 czy też odświeżone Renault Zoe. Pierwszy z wymienionych modeli ma charakteryzować się wymiarami zewnętrznymi zbliżonymi do Golfa oraz przestronnością wnętrza na poziomie Passata, a zasięg na w pełni naładowanych bateriach powinien wynosić około 500km. Drugi to kompaktowy pojazd będącej własnością Volvo nowej marki Polestar. Ma on zapewniać ponadprzeciętne osiągi i spory dystans do przejechania pomiędzy ładowaniami. 

Nowości dla ludu

Popularne auta, które tego roku doczekają się swoich nowych odsłon to między innymi bliźniacze modele Volkswagen Golf, Audi A3 Sportback i Seat Leon. Ostatni z nich, podobnie jak Ateca, zostanie zaprezentowany także pod marką Cupra - utworzoną przez Seata dla topowych wersji ich samochodów. Nowości Skody to następca Rapida, nazwany Scala oraz mały SUV Kibuq i jego siostrzeniec spod znaku Volkswagena - T-Cross.  BMW planuje wprowadzić na rynek nowy model Serii 1, będący pierwszym w historii modelem tej marki wyposażonym tylko w przedni napęd. Wśród producentów azjatyckich wartym odnotowania jest powiększenie przez Hyundaia rodziny N. Kolejnymi sportowymi modelami będą i20N oraz Kona N. Mazda 3 po face liftingu będzie natomiast pierwszym w historii samochodem wyposażonym w silnik benzynowy o zapłonie samoczynnym, który generować ma 190KM oraz zapewniać świetne osiągi przy niskich kosztach eksploatacji. 

Bieżący rok nie jest może przełomowym dla motoryzacji, ale też z całą pewnością nie można nazwać go nudnym. Co prawda niewielu producentów decyduje się na radykalne zmiany w swej ofercie, jednak możemy podziwiać nowe kompakty grupy Volkswagena oraz przełomowe w historii marki Porsche Taycan. Niewątpliwą ciekawostką jest także nowoczesny silnik Mazdy, stanowiący połączenie "benzyniaka" z Dieslem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl - warsztatem samochodowym z Poznania.
WhitePress Prawa