Motoryzacja
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

mobile 2825946 1920
Poruszanie się po mieście transportem publicznym często bywa bardzo uciążliwe z racji na tłok panujący w autobusach czy tramwajach. Wielu kierowców decyduje się więc na wypożyczenie samochodu na minuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Carsharing w Polsce

Wynajem samochodów na minuty jest usługą świadczoną w ramach carsharingu. Podstawę tego systemu stanowią współdzielone pojazdy. Usługa polegająca na wspólnym ich użytkowaniu jest już od lat doskonale znana w wielu krajach na świecie. W Polsce funkcjonuje od niedawna, bo od 2016 r. Pomimo że wciąż jest traktowana w kategoriach nowości, zyskuje coraz więcej zwolenników. Wystarczy nadmienić, że np. prawie połowa aut poruszających się po warszawskich ulicach to właśnie samochody współdzielone. Na razie tylko mieszkańcy największych miast mają możliwość wypożyczenia auta na minuty. Gdańsk, Warszawa, Łódź, Wrocław czy Kraków to przykłady ośrodków, gdzie firmy carsharingowe prowadzą działalność.

 

Jak wynająć samochód na minuty?

W celu wynajęcia samochodu na minuty kierowca musi zainstalować na swoim smartfonie aplikację pobraną ze strony wybranego usługodawcy. W Polsce przybywa tego typu firm, a jednym z pionierów casrharingu w naszym kraju jest PANEK CarSharing. Po ściągnięciu aplikacji na telefon trzeba się w niej zarejestrować, do czego konieczne jest m.in. ważne prawo jazdy. Aplikacja jest niezbędna, ponieważ to właśnie z jej poziomu obsługiwany jest samochód – bez niej nie da się otworzyć auta oraz zakończyć usługi. Interaktywna mapa pokazuje natomiast wolne samochody gotowe do jazdy.

 

Carsharing minutowy – czy to jest drogie?

Korzystać z transportu publicznego, własnego samochodu czy może ze współdzielonego auta? Na to pytanie kierowca musi sam sobie odpowiedzieć. Zaletą carsharingu minutowego jest wygoda – usługobiorca nie płaci za tankowanie, serwis oraz ubezpieczenie, co oczywiście nie zwalnia go z odpowiedzialności za wypożyczony samochód. Opłata naliczana jest za każdą minutę korzystania z pojazdu i za każdy przejechany kilometr – średnia stawka wynosi kilkadziesiąt groszy.

WhitePress Prawa