Motoryzacja
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ladowarki
Jeśli myślisz o zakupie samochodu elektrycznego lub jesteś już w jego posiadaniu, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej ładowarki. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie istnieją rodzaje ładowarek i czym się różnią. Wiedza ta z pewnością przyda Ci się podczas podejmowania decyzji, dzięki czemu wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcję.

 

 

 

 

Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodów elektrycznych wymaga zdecydowanie więcej czasu niż wyjazd na stację, aby zatankować klasycznym paliwem. Dlatego warto wiedzieć, jaka ładowarka do samochodu elektrycznego będzie dla nas odpowiednia. Mamy do wyboru kilka możliwości o różnych cenach i innym czasie ładowania. Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych można podzielić na dwa typy:

  • ładowarki AC – prąd zmienny;
  • ładowarki DC – prąd stały.

Ładowarki AC wykorzystują napięcie 230 V lub 400 V. Pierwsze z nich jest jednofazowe – takie, jakie mamy w domowym gniazdku. Drugie jest trójfazowe. Maksymalne natężenie prądu w obu przypadkach to 16A. Ładowarki dostarczane fabrycznie mają moc około 2kW. Przy jej pomocy samochód naładujemy w 20 godzin. Jest to najwolniejsza z opcji, ale najbardziej uniwersalna. Inną możliwością są stacje ładowania. Zasilane jedną fazą o mocy 3,6 lub 7,4 kW albo trzema fazami o mocy 11 lub 22 kW, pozwalają naładować samochód w 2 do 6 godzin.

Takie ładowarki często są wybierane do domów, ale nadają się również do przestrzeni publicznych. Znajdziemy je przy biurowcach i centrach handlowych i na stacjach benzynowych. Przy instalacji stacji ładowania musimy skorzystać z pomocy elektryka. Ostatnim rodzajem są szybkie i ultraszybkie stacje ładowania, które znajdują się zazwyczaj na drogach szybkiego ruchu lub stacjach benzynowych. Umożliwiają one naładowanie do 80% baterii nawet w 45 minut.

 

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? 

Ładowarki możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie na takie do użytku domowego i publicznego. Na rynku istnieją różne typy wtyczek zarówno w przypadku ładowania AC, jak i DC. Przy wyborze ładowarki powinieneś pamiętać, jaka moc jest dostępna w wybranym przez Ciebie miejscu montażu stacji. Sprawdź jaki typ gniazdka znajduje się w Twoim samochodzie. Nie zapomnij, że odpowiednia długość kabla będzie miała wpływ na Twoją wygodę w użytkowaniu ładowarki. Dowiedz się, czy wybrana przez Ciebie ładowarka posiada dodatkowe funkcjonalności. Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź Chargeo!

 

Sygnalista w firmie - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Żel do zdobień paznokci – 3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę