Motoryzacja
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czasami z powodu pasji do jeżdżenia samochodem, a czasami z konieczności zawodowej lub chęci rozwoju swoich kompetencji, decydujemy się na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kategorii B.

 Kategoria B

To w Polsce oczywiście najpowszechniej wybierana kategoria dająca bardzo dużo możliwości poruszania się samochodami osobowymi. Dla większości osób to również kategoria zupełnie wystarczająca do wygodnego, codziennego funkcjonowania.

 

Prawo jazdy kategoria B - uprawnienia

Prawo jazdy kategorii B jest niezmiennie od lat najpowszechniejszym dokumentem, który uprawnia do poruszania się pojazdami mechanicznymi. W zależności od czasów, w których dana osoba starała się o uzyskanie tej kategorii prawa jazdy, czas jego ważności może być zróżnicowany. W przypadku nieco dojrzalszych kierowców często jest to prawo jazdy całkowicie bezterminowe, ale od kilku lat nowe dokumenty wymagają powtórnych badań medycznych co pewien okres. Same uprawnienia nadal jednak pozostają bezterminowe i nie trzeba ich odnawiać, oczywiście poza sytuacjami, w których prawo jazdy stracimy.

 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?

Kiedy wybierzemy już odpowiednią dla siebie szkołę jazdy, właściwe szkolenie rozpocznie się od kursu teoretycznego oraz badań medycznych. Gdy zaliczymy już szkolenia teoretyczne będziemy mogli wsiąść za kółko. W zależności od szkoły jazdy najczęściej przygoda z praktyczną częścią kursu rozpoczyna się na placu manewrowym, by po krótkim czasie nauki włączyć się do ruchu miejskiego pod czujnym okiem instruktora nauki jazdy. W obecnych czasach całościowy kurs trwa 30 godzin jazdy, a także kilka godzin zajęć teoretycznych. W każdej profesjonalnej szkole będziemy również mogli w razie potrzeby dokupić dodatkowe godziny jazdy, dzięki czemu jeszcze lepiej przygotujemy się do finalnego egzaminu. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne, ale ta opcja jest przydatna również dla osób, które wracają po latach do prowadzenia samochodu i chcą nieco odświeżyć swoje umiejętności.

Dowiedz się więcej na OSKMotorista.pl.

 

Egzamin wewnętrzny i państwowy – co należy wiedzieć?

By zdać prawo jazdy kategoria B zazwyczaj będziemy musieli w szkole jazdy zdać w nieco luźniejszej formie egzamin wewnętrzny, po którym dopiero zostanie zaliczony nasz kurs i będziemy mogli skorzystać z egzaminu państwowego. Ten również podzielony jest na dwa etapy – teoretyczny i praktyczny. Egzamin praktyczny odbywa się pod okiem kamer w samochodzie, by uniknąć jakichkolwiek nadużyć z każdej ze stron. Jest to dla wielu kursantów bardzo stresujący moment i właśnie dlatego wybór szkoły jazdy ma duże znaczenie.