Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Laboratoria zwykłemu człowiekowi najczęściej kojarzą się ze sterylnymi warunkami w których pobierana i badana jest krew a także inne materiały pochodzenia zarówno zwierzęcego jak i ludzkiego. Poddaje się je badaniom w celu wykrycia różnych chorób, ale również w celach badawczych i naukowych, choć najczęściej z tego typu badaniami nie mamy do czynienia na co dzień. Czym tak właściwie zajmuje się laboratorium badawcze i jakie badania można zlecić jego pracownikom?

 

Klasyfikacja laboratoriów ze względu na działalność

O ile laboratoria najczęściej przywołują skojarzenia ze szkolnych lat, gdy na zajęciach chemii dokonywaliśmy najróżniejszych eksperymentów, tak faktyczne placówki zajmujące się badaniami materiałów genetycznych klasyfikowane są przez wzgląd na swoją działalność i zakres badań, jakie dokonują. Istnieją laboratoria genetyczne, które poddają weryfikacji i badaniom jedynie materiał genetyczny ludzki oraz zwierzęcy, i pracują jedynie na podstawie informacji z tego zakresu. Innym przykładem są np. Laboratoria radiologiczno-biologiczne, które skupiają się na badaniu wpływu i skutków promieniowania na organizmy żywe.

To właśnie dzięki takim badaniom możemy współcześnie korzystać z prześwietleń, na których wyraźnie widać wnętrzności oraz kości człowieka. Przeciętny człowiek najczęściej ma do czynienia z klasycznymi laboratoriami genetycznymi, gdzie oddawana jest krew w celu zbadania naszego zdrowia lub wykrycia konkretnej choroby. Najciekawszą jak dotąd organizacją w tym zakresie są laboratoria społeczne, gdzie nie bada się stricte materiału genetycznego i nie ma się raczej styczności z krwią, lecz weryfikacji i obserwacji poddaje się zachowania i odruchy ludzi, tworzy się określone warunki oczekując od człowieka konkretnych reakcji.

Takie laboratoria tworzą swoje ekspertyzy najczęściej dla sportowców, organizacji pro zdrowotnych czy nawet całych państw, w których występują konkretne czynniki szkodliwe dla zdrowia lub nawet życia. Laboratoria na świecie mają zatem szeroki wachlarz obowiązków i działań, które często stanowią bardzo poważną podstawę dla leczenia ludzi czy unikania określonych schorzeń.

 

Co można zlecić pracownikom laboratorium?

Na takie pytanie bezpośrednio ciężko jest odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie wyniki chcemy uzyskać i z jakiego zakresu badań. Jeżeli zależy nam na klasycznych badaniach krwi i stanu naszego zdrowia, można bezpośrednio wybrać się do najbliższego punktu pobrań krwi i zlecić podstawową morfologię. Koszt prywatnego badania krwi to około 200 zł za pełen pakiet, za rozszerzony oczywiście cena jest adekwatnie wyższa.

Jeżeli jednak zależy nam na przeprowadzeniu jakiegoś eksperymentu naukowego bądź uzyskaniu odpowiedzi na jakieś zawiłe medycznie pytanie, wówczas dla większości ludzi jest to poza zasięgiem – sfinansowanie badań naukowców nad trudnym tematem to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu milionów złotych. Doskonałym przykładem tego jest NASA, która rocznie wydaje kilkanaście milionów dolarów na samych naukowców i ich badania dotyczące zachowania człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl