Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ksiegowosc
Księgowość w obecnych czasach wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka/kilkanaście lat temu. Teraz dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom internetowym, praca księgowego jest sprawniejsza - jeżeli mowa o liczbach. Niestety bardzo zawiłe prawo podatkowe, i wciąż zmieniające się przepisy, a także ich interpretacja nie jest już tak łatwym zadaniem.

 

 

 

Księgowi kontra zmiany prawa 

Obecnie wprowadzane przepisy partii rządzącej w zakresie Nowego Ładu, przysparzają księgowym jeszcze więcej trosk. Zawiłość przepisów, trudna interpretacja, a także stałe zmiany w nowo utworzonej ustawie utrudniają pracę księgowym. 

Polski Ład wprowadza zmiany w aż 26 ustawach. Księgowe szkolą się po nocach, aby nadążyć za tymi zmianami. Potrzebne są także regularne szkolenia. 

Nie sposób nie wspomnieć o utrudnieniach jakie napotykają księgowi także w programach na których pracują. Nikt z zainteresowanych, przed wprowadzeniem zmian nie miał okazji testować nowego oprogramowania. Na początku księgowi i informatycy byli bezradni. 

Oprócz wyżej wymienionych trudności, co do samej organizacji pracy księgowych, należy dodać także dezorientację, i liczne zapytania samych klientów. Zarówno Prezesi wielkich organizacji, czy właściciele mikro przedsiębiorstw ruszyli z pytaniami do swoich księgowych, którzy w praktycznie żaden sposób nie zostali przygotowani do zmian, ze stosownym wyprzedzeniem. 

Wszyscy księgowi zgodnie stwierdzają, że tak ogromne zmiany powinny przejść okres vacatio legis - czyli okres wskazany w przepisach prawa, który powinien zostać wyznaczony między publikacją, a wejściem w życie aktu prawnego. W tej sytuacji tego zabrakło. Co rodzi zdenerwowanie, pospiech a nierzadko i niepewność co do podjętych decyzji. 

 

Na czym dokładnie polega praca księgowego

Księgowi muszą posiadać wszechstronną wiedzę na temat podatków i prawa. Stale muszą się dokształcać, w wyniku zmieniających się przepisów. 

Księgowi są odpowiedzialni za prawidłowe oraz co równie ważne, zgodne z prawem, naliczenie podatku.

Księgowy zatrudniony w przedsiębiorstwie ma za zadnie m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zajmuje się także zbieraniem i porządkowaniem faktur, przygotowywaniem bilansów, a także rozliczeń z urzędem skarbowym. Księgowy ma za zadanie dokumentowanie wszelkich wydatków ponoszonych przez firmę. Czuwa także nad legalnym przebiegiem transakcji zawieranych przez dany podmiot. 

Księgowi często znajdują zatrudnienie w większych firmach, ale mają możliwość założenia własnych biur rachunkowych. Wówczas obsługują wiele mniejszych podmiotów. 

Warto także zaznaczyć, że wszystkie pomyłki księgowego mogą mieć poważne konsekwencje dla samej firmy, i mogą kosztować ją wysokie kary. Z tego też względu praca ta jest bardzo odpowiedzialna i nierzadko stresogenna. 

Co prawda ustawa o ordynacji podatkowej, wyraźnie mówi, że wszelkie konsekwencje ponosi sam podatnik - a więc właściciel firmy, a więc to bezpośrednio on zapłaci za możliwe błędy księgowego. Późniejsze konsekwencje są już rozpatrywane na poziomie danej organizacji. 

Artykuł został napisany przy współpracy z https://szybkafaktura.pl/

 

Dobra agencja Google Ads – jak ją wybrać?

Warszawski portal lokalny - szukaj firm, produktów i specjalistów