Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to jedno z najdłużej działających w Polsce Biur Informacji Gospodarczej. Swoją działalność rozpoczęło ono od 2003 roku i od tej pory korzystają z niego zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe. Bazy KRD przede wszystkim pomagają zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta i zapoznać się z jego aktualną sytuacją finansową. Jak działa rejestr dłużników i kiedy można się w nim znaleźć?

 

Czym jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników jest największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej. Instytucja zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej osób prywatnych oraz firm, zarówno tych jednoosobowych, jak i dużych koncernów. Z rejestrów KRD korzystać mogą banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe, które szukają informacji o potencjalnych klientach. Rejestr dłużników gromadzi informacje pochodzące nie tylko z branży finansowej, ale także i z sektora usługowego, administracyjnego, przemysłu czy handlu. Oznacza to, że w bazie można znaleźć się, nawet jeśli zalega się z opłatami za prąd czy gaz.

 

Jak działa Krajowy Rejestr Dłużników?

Aby trafić do KRD, trzeba być zgłoszonym przez wierzyciela. To on zgłasza niewypłacalność do Krajowego Rejestru Dłużników. Osoby prywatne mogą znaleźć się też w bazie, jeśli zalegają ze spłatą chwilówek, kredytów, opłat telekomunikacyjnych czy za ubezpieczenie. Warto zaznaczyć, że do rejestru trafiają nie tylko niesolidni dłużnicy, ale także i ci, którzy swoje zobowiązania spłacają terminowo – buduje to ich pozytywną historię kredytową.

 

art

Negatywne wpisy do rejestru dłużników to dla osób prywatnych i firm niemały problem. Figurowanie w KRD, jak i innych bazach dłużników uniemożliwia zaciągnięcie kredytu bankowego, robienie zakupów na raty, a czasem nawet posiadania umowy abonamentowej na telefon czy Internet.

 

Kto może trafić do KRD?

Aby wierzyciel mógł wpisać klienta do Krajowego Rejestru Długów, muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  • Nieuregulowane zobowiązanie musi wynosić co najmniej 200 złotych, a opóźnienia w jego wpłacie przekraczać 60 dni od ustalonej daty; w przypadku przedsiębiorstw minimalna kwota ulega podwyższeniu i wynosi 500 złotych;
  • Upłynął przynajmniej 1 miesiąc od upomnienia o zaległych należnościach; upomnienie musi być wysłane w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty;
  • Do KRD można wpisać dłużników, którzy nie spłacają: kredytów, pożyczek (chyba, że została zawarta pożyczka bez KRD), czynszu za mieszkanie, rachunków, faktur w wyznaczonym terminie, zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, opłat urzędowych np. ZUS, mandatów.
  • Dłużnika do KRS zgłosić może urząd, firma, gmina, osoba prywatna, wtórni wierzyciele, którzy spełnią powyższe wymagania.

sos

 

Jak sprawdzić swój status w KRD?

Osoby fizyczne mogą sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników, pobierając raport na swój temat. Oprócz tego dokument taki może pobrać każda osoba oraz firma, która poszukuje danych na temat partnerów biznesowych, z którymi zamierza rozpocząć współpracę. Podstawowy pakiet danych można pobrać po dokonaniu przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotych lub skanując swój dowód osobisty. W przypadku, gdy potrzebuje się szerszych informacji, można wykupić pakiet płatny.

 

Jak usunąć wpis w rejestrze długów?

Podstawą usunięcia wpisu w KRD jest jak najszybsze spłacenie długu. Wtedy wierzyciel usunie adnotacje o zaleganiu w płatnościach. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do BIK Krajowy Rejestr Długów obrazuje jedynie aktualną sytuację pożyczkobiorcy, czyli nie uwzględnia historii zadłużenia. Po spłaceniu zobowiązania w całości negatywne informacje usuwane się w ciągu 14 dni i znikają bez śladu.

Jeśli szukasz pożyczek bez KRD, sprawdź http://chwilowkidoreki.pl/

WhitePress Prawa