- ocena zrównoważonego rozwoju dla dostawców od 1. lipca 2019 roku
- główny nacisk na ewentualne zagrożenia w dziedzinie przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska, a także na ryzyko wystąpienia korupcji
Od 1. lipca 2019 roku koncern Volkswagen wprowadza ocenę zrównoważonego rozwoju dla dostawców na całym świecie. Audyt dotyczy partnerów uczestniczących w łańcuchu dostaw i ma na celu zbadanie zagrożeń w dziedzinie praw człowieka i ochrony środowiska oraz zagrożenia korupcją.
Dr Stefan Sommer, Członek Zarządu ds. Komponentów i Zaopatrzenia stwierdził: „Jesteśmy przekonani, że sieć dostawców działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest gwarantem trwałego sukcesu przedsiębiorstwa. Zrównoważony rozwój staje się decydującym czynnikiem w biznesie”.
W ramach audytu zrównoważonego rozwoju firmy dostawcze w formie ankiety i prezentacji dokumentów dokonują samooceny swoich działań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dane i dokumenty są następnie poddawane weryfikacji przez podmioty trzecie. W razie wątpliwości przeprowadza się kontrole na miejscu. Jeśli zostaną ujawnione nieprawidłowości w dziedzinie ochrony środowiska lub spraw społecznych, albo zostaną wykryte przypadki korupcji firmę wyklucza się z grona dostawców koncernu.
Odnosząc się do standardów wprowadzanych w całym bardzo złożonym gronie dostawców Hiltrud D. Werner, Członkini Zarządu ds. Integracji i Prawa, zauważyła: „Poczuwamy się do odpowiedzialności w obrębie sieci dostawców. Implementacja standardów zrównoważonego rozwoju i uczciwości jest możliwa tylko w odniesieniu do partnerów, z którymi zawieramy bezpośrednie umowy. Oczekujemy od naszych partnerów, by oni z kolei skłonili swoich dostawców do przestrzegania tych zasad”.
Normy postępowania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju opisuje nowy „Kodeks postępowania dla partnerów biznesowych” koncernu Volkswagen, obowiązujący wszystkie firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw. Dotyczy on przestrzegania praw człowieka, godziwych warunków pracy, ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zwalczania korupcji”.
Do wprowadzenia audytu zrównoważonego rozwoju koncern Volkswagen przygotowywał swoich partnerów od niemal roku dostarczając niezbędnych informacji, a także podczas specjalnych spotkań i warsztatów. Audyt będzie teraz prowadzony stopniowo we wszystkich markach i regionach. Przewiduje się jego rozszerzenie w przyszłości o zagadnienia związane z emisją dwutlenku węgla – odbędzie się to w ramach procesu dekarbonizacji koncernu Volkswagen.