Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dolar amerykański to jedna z tych walut, które rozpoznawalne są na całym świecie. W wielu państwach nie ma nawet potrzeby wymieniać ich na waluty obowiązujące w poszczególnych krajach – produkty można nabywać, płacąc za nie dolarami. Co warto wiedzieć o początkach tej waluty? Jak zmieniała się jej wartość na przestrzeni wieków?

 

Dolar starszy niż Stany?

Choć za oficjalną datę powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej uznaje się dzień 4 lipca 1776 roku, początków samej waluty można upatrywać znacznie wcześniej. Wiąże się je z biciem srebrnych monet na terenie Czech. Odkryte tam pokłady umożliwiły w początkach XVI wieku produkcję monety znanej w Europie jako Joachimsthale, które zwykło się nazywać talarami, a po angielsku dolarami. Wraz z rozwojem kolonii na nowo odkrytych terenach, wydobycie surowców przeniosło się na nowe lądy. Wzbogacało to oczywiście europejskie imperia. Od XVII wieku kolonie hiszpańskie na terenie Ameryki w oficjalnym obiegu posługiwały się hiszpańskimi dolarami (na wzór talarów środkowoeuropejskich) – łatwo trafiały więc na tereny Ameryki Północnej pod rządami Wielkiej Brytanii. Kiedy doszło do proklamacji Stanów Zjednoczonych, by podkreślić własną odrębność od Imperium Brytyjskiego, jako oficjalną walutę przyjęto właśnie dolary hiszpańskie.

foto1

 

 

Dolar amerykański

Już w 1775 roku Amerykanie podjęli decyzję o emisji własnych pieniędzy – dolarów określanych jako kontynentalne. Nieuregulowana produkcja doprowadziła w ciągu kilku lat do wysokiej inflacji. Aby ratować sytuację, rząd zdecydował o wprowadzeniu nowej waluty z realnym pokryciem w kruszcu. Zadanie to miał realizować Bank Ameryki Północnej, który został upoważniony do emisji dolara amerykańskiego – United States Dollar.

W pierwszych dziesięcioleciach Amerykanie posługiwali się srebrnymi lub złotymi monetami o określonej wadze – 24 gramy dla monet srebrnych, 1,6 grama dla złotych. W 1834 roku Kongres postanowił zmniejszyć wagę złotego dolara, co przyczyniło się do dewaluacji srebra. W krótkim czasie obieg zdominowały monety ze złota, a w 1873 roku ich srebrne odpowiedniki zupełnie wycofano z obiegu.

W drugiej połowie XIX wieku pojawiają się banknoty dolarowe. Ich drukowanie było podyktowane przede wszystkim względami praktycznymi. W czasie wojny secesyjnej rząd wyemitował tzw. greenbacki – papiery wartościowe, które przeznaczone były na zakup uzbrojenia i miały być żołdem dla żołnierzy. Stały się one pierwowzorami dla banknotów dolarowych. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje prawo, zgodnie z którym wszystkie dolary wyprodukowane po 1860 roku pozostają oficjalnym środkiem płatniczym.

 

Wartość dolara

Przez wiele dziesięcioleci wartość dolara pozostała oparta na parytecie złota. Z dzisiejszego punktu widzenia można powiedzieć, że chroniło to amerykańskie pieniądze przed spadkiem wartości. Parytet przyjęty w 1900 roku wynosił 20,67 dolara za uncję kruszcu. Zawirowania wojenne i Wielki Kryzys Gospodarczy doprowadziły do jego korekty w 1934 roku – stosunek ustalono na 35 dolarów za uncję. Parytet złota został całkowicie zniesiony w 1973 roku. Choć dolar pozostaje najważniejszą walutą świata jego wartość jak i siła nabywcza maleją. Zgodnie z wyliczeniami siła nabywcza 1 dolara z roku 2011 odpowiadała sile nabywczej 0,034 dolara z roku 1774.

foto2

 

 

Gdzie sprzedać stare dolary? Znajdź skup walut wycofanych z obiegu!

Jak wiemy, dolary wyemitowane po 1860 roku stanowią legalny środek płatniczy. Wymianę starych dolarów możemy przeprowadzić w bankach na terenie USA. Wygodnym rozwiązaniem jest też skup banknotów wycofanych z obiegu, tj. StaraGotowka.pl. Dzięki temu rozwiązaniu możemy spieniężyć zamrożony kapitał. Na stronie https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/, znajdziesz informację o aktualnym kursie takiej wymiany. Możesz przeprowadzić ją bez wychodzenia z domu. Zebrane banknoty prześlesz kurierem na adres skupu starych banknotów, a kiedy tylko przesyłka dotrze do adresata, na Twoim koncie pojawią się polskie złotówki. Jeszcze przed podjęciem decyzji o sprzedaży starych dolarów łatwo wyliczysz, ile zarobisz na całej transakcji, co pozwoli Ci ocenić jej opłacalność.

WhitePress Prawa