Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Woda jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Wiele osób w Polsce stara się, aby regularnie pić wodę - w tym celu najczęściej sięgają po wodę butelkowaną. Trend ten pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale jest niezwykle szkodliwy dla środowiska ze względu na zwiększanie emisji plastiku. Parlament Europejski i Rada UE wydała w 2020 r. rozporządzenie w sprawie dostępu wody do spożycia. Co zawiera ta dyrektywa? Jakie zmiany w dostępie do wody czekają nas w najbliższym czasie?

dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE

Nowe rozporządzenie o wodzie do spożycia

W krajach UE bardzo mocno jest propagowana polityka prozdrowotna oraz proekologiczna. Dyrektywa 2020/2184 zakłada, że w mieszkańcy państw członkowskich UE powinni mieć stały i łatwy dostęp do zdatnej do spożycia wody pitnej czerpanej bezpośrednio z instalacji wodociągowych. Obecnie w Polsce nad bezpieczeństwem wody kranowej czuwa Sanepid oraz stacje wodociągowe - badania pokazują, że jest ona bezpieczna dla zdrowia, nie znajdują się w niej szkodliwe bakterie, a poziom chloru nie przekracza dopuszczalnych norm. 

12 stycznia 2023 r. Polska musiała dokonać implementacji rozporządzenia, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody. Oznacza to, że w najbliższym czasie ma być przeprowadzona pełna kontrola jakości wody - nie tylko w punktach ujęcia, ale także w instalacjach wodociągowych. W pierwszej kolejności zostanie skontrolowana jakość wody doprowadzanej do budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, szpitale. Dzięki tym działaniom mieszkańcy naszego kraju będą mogli mieć całkowitą pewność, że woda kranowa jest bardzo dobrej jakości i na pewno nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Budowanie zaufania konsumentów jest niezwykle istotne, aby jak najbardziej upowszechnić zwyczaj picia wody kranowej.

 

Spożywanie kranówki - dlaczego to ważne?

Woda z kranu jest równie zdrowa, jak butelkowana. Także zawiera duże ilości potrzebnych dla naszego organizmu minerałów, a ponadto jest bardzo tania - za 1litr kranówki zapłacimy około 0,004 zł, czyli niemal 500 razy mniej niż za tą z butelki. Nowe rozporządzenie o wodzie do spożycia wynika nie tylko z troski o mieszkańców UE, ale także z potrzeby dbania o środowisko. Picie kranówki może skutecznie zmniejszyć emisję plastiku, który jest jednym z najtrudniej utylizowanych materiałów. Duża ilość plastikowych opakowań jest szczególnym zagrożeniem dla organizmów wodnych, ale także dla nas samych - już teraz w produktach spożywczych wykrywane są duże ilości mikroplastiku, który może być potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

 

Jak można zwiększyć dostęp do wody?

Rozporządzenie w sprawie dostępu wody do spożycia nakłada na kraje członkowskie UE obowiązek zapewnienia wody mieszkańcom - także bezdomnym lub grupom wędrownym. Dobrym pomysłem na spełnienie tego postulatu, jest instalacja zdrojów wody pitnej w budynkach użyteczności publicznej (biurach, szkołach, przedszkolach, szpitalach, urzędach), ale także na zewnątrz pomieszczeń, np. w parkach, dużych placach miejskich itp. Korzystanie z takich źródełek jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ponieważ ich budowa chroni przed wtórnym zakażeniem wody przez szkodliwe bakterie. 

Niektórzy konsumenci wolą wodę gazowaną od kranowej i ciężko im zrezygnować z tego przyzwyczajenia. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą producenci dystrybutorów wody pitnej. Niektóre urządzenia mają funkcję gazowania wody, a także jej chłodzenia lub grzania. Ponadto zdroje wyglądają estetycznie, dlatego pasują do każdej stylistyki pomieszczenia.

W dystrybutorach wody pitnej wlewki mogą być umieszczone na różnej wysokości - tak aby zapewnić wygodny do niej dostęp dla osób niepełnosprawnych, dorosłych oraz dzieci. Woda jest niezbędna do życia również dla zwierząt, dlatego niektóre modele zewnętrznych zdrojów zostały wyposażone także w poidełka dla naszych czworonogów oraz ptaków.