Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) przejął 112 milionów dolarów z sześciu kont wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy pochodzących z kryptowalutowych oszustw i szuka ofiar, aby zwrócić im skradzione środki. Zespół Bitdefender zwraca uwagę, że w oszustwach tego typu hakerzy pielęgnują długoterminowe relacje z ofiarami. Następnie zachęcają je do inwestowania w fałszywe platformy handlu kryptowalutami. Ostatecznie środki ofiar są kierowane na konta kontrolowane przez cyberprzestępców i adresy kryptowalut.

 

Oszustwa online są coraz częstsze

W zeszłym roku Internet Crimes Complaint Center (IC3) wydział FBI do walki z cyberprzestępczością ujawnił, że oszustwa inwestycyjne spowodowały więcej strat niż jakiekolwiek inne oszustwa zgłoszone przez opinię publiczną, a ich łączna kwota przekroczyła 3,31 miliarda dolarów.

 

„Te szczególnie okrutne oszustwa – w przypadku których hakerzy starannie pielęgnują relacje ze swoimi ofiarami – zrujnowały rodziny i kosztowały poszczególne osoby oszczędności całego życia” – powiedział zastępca prokuratora generalnego Kenneth A. Polite Jr. z Wydziału Kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości. – „Teraz, gdy przejęliśmy część skradzionych wirtualnych walut, postaramy się szybko zwrócić je ofiarom”.

 

Większość zgłoszeń pochodziła od ofiar w wieku od 30 do 49 lat, a oszuści często atakowali je za pośrednictwem mediów społecznościowych, portali randkowych, wiadomości tekstowych i błędnie wybieranych połączeń telefonicznych.

 

„Oszuści czasami spędzają całe miesiące na zdobywaniu zaufania swoich ofiar, zanim ostatecznie zaproponują im inwestycję w kryptowaluty. Ofiary są następnie kierowane na platformy do inwestowania lub odsyłane do innych przestępców udających doradców inwestycyjnych lub przedstawicieli obsługi klienta. Niestety w takich przypadkach poszkodowani do końca nie chcą uwierzyć, że zostali oszukani i ostatecznie tracą oszczędności całego swojego życia. Dlatego jeśli spotkasz się z lukratywną ofertą inwestycji, którą zaproponuje Ci znajomy z sieci, dokładnie przeanalizuj ryzyko. Jeśli się na nie zdecydujesz, to archiwizuj całą korespondencję związaną z inwestycją, ponieważ dzięki temu w razie wykrycia oszustwa będziesz miał szanse na odzyskanie środków” – doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

 

Za pośrednictwem portfeli kryptowalut przestępcy udostępniają fałszywe strony internetowe zaprojektowane w celu naśladowania legalnych platform handlowych lub aplikacje, które ofiary pobierają na swoje telefony, lub złośliwe kontrakty.

 

„Kiedy ofiary dokonają początkowej inwestycji, platformy rzekomo wykazują znaczne zyski” – zauważa Departament Sprawiedliwości. – „Czasami ofiary mogą nawet wycofać niektóre z tych początkowych korzyści, co ma jeszcze bardziej zwiększyć ich zaufanie do programu. Dopiero po dokonaniu dużej inwestycji pokrzywdzeni stwierdzają, że nie są w stanie wypłacić swoich środków”.

 

Stany Zjednoczone przejmują 112 milionów dolarów i szukają ich właścicieli

Służby Federalne zachęcają mieszkańców USA do skontaktowania się z lokalnym biurem terenowym FBI lub odwiedzenia strony www.fbi.gov/cryptoguard, jeśli uważają, że padli ofiarą lub znają kogoś, kto padł ofiarą oszustwa kryptowalutowego.

 

Poczty w chmurze też potrzebuje kopii zapasowej.

WhitePress Prawa