Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zgodnie z raportem Bitdefender o ocenie cyberbezpieczeństwa konsumentów w 2024 r., oszustwa SMS-owe stanowią najczęstsze zagrożenie, z jakim spotykają się obecnie użytkownicy. Mimo to czterech na pięciu użytkowników smartfonów nadal dokonuje poufnych transakcji na swoich telefonach, nie stosując odpowiednich praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Paradoksalnie, największą obawą użytkowników jest dostęp cyberprzestępców do ich finansów.

Wyniki Ankiety Bitdefender

Zespół Bitdefender przeprowadził ankietę, pytając respondentów o ich zdolność do rozpoznawania oszustw. Wyniki pokazały, że osoby pewne swojej umiejętności rozpoznawania oszustw są bardziej narażone na oszustwo (29%) niż te, które nie zawsze (24%) lub nigdy (16%) nie potrafią go rozpoznać. Oznacza to, że osoby, które nie potrafią rozpoznać oszustwa, mogą doświadczać go nieświadomie.

Rodzaje Zagrożeń

Respondentów, którzy w zeszłym roku doświadczyli incydentu związanego z bezpieczeństwem, poproszono o określenie rodzaju zagrożenia. Najczęściej wymieniano oszustwa SMS-owe, następnie inne oszustwa phishingowe, ujawnienie danych, złośliwe oprogramowanie i doxing/wymuszenia. Wyniki nie były zaskakujące, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę oszustw SMS-owych w ostatnich latach. Niemniej jednak, konsumenci nadal używają swoich telefonów do wykonywania czynności bankowych, uzyskiwania dostępu do danych zdrowotnych, zarządzania inwestycjami, handlu kryptowalutami i innych poufnych działań.

Korzystanie z Urządzeń Mobilnych

Prawie czterech na pięciu respondentów stwierdziło, że używa urządzeń mobilnych do transakcji wrażliwych, przy czym 37,3% robi to „zawsze”, a 41% „czasami”. Tylko 20,3% stwierdziło, że nie używa urządzeń mobilnych do zarządzania wrażliwymi danymi ani do przeprowadzania transakcji. Wyniki te są sprzeczne z odpowiedziami na pytanie: „Co najbardziej martwi Cię w kwestii ochrony przed hakerem?”. Aż 47,8% respondentów najbardziej obawia się, że cyberprzestępcy uzyskają dostęp do ich finansów.

Jak Chronić Się Przed Oszustwami SMS?

Raport Bitdefender wskazuje, że nasze zachowania w zakresie cyberbezpieczeństwa często nie pokrywają się z wyrażanymi obawami. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują naszą pewność siebie, co zwiększa zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i prywatności w Internecie.

Oszustwa SMS-owe to złożone zagrożenie, umożliwiające kampanie phishingowe, oszustwa polegające na podszywaniu się pod urzędy oraz dostarczanie złośliwego oprogramowania. W 2023 r. Amerykanie stracili ponad miliard dolarów z powodu oszustw podszywających się pod firmy lub agencje rządowe.

„Oszustwa SMS-owe stanowią szczególne zagrożenie w kontekście uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). SIM swapping (podmiana karty SIM) pozwala cyberprzestępcom na przechwycenie jednorazowych kodów uwierzytelniających i przejęcie kont. Nie chcesz, aby kody MFA powiązane z Twoim portfelem kryptowalutowym lub kontem bankowym były przesyłane przez SMS. Dlatego zawsze zalecamy przejście na zaufaną aplikację uwierzytelniającą oraz korzystanie ze skutecznego systemu antywirusowego” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Zabezpieczanie Transakcji Mobilnych

Raport Bitdefender podkreśla, że aby zminimalizować ryzyko oszustw SMS-owych, należy stosować kilka kluczowych praktyk:

  1. Zastosowanie Aplikacji Uwierzytelniających: Zamiast SMS-ów, używaj aplikacji do uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), takich jak Google Authenticator lub Authy, które oferują wyższy poziom bezpieczeństwa.
  2. Aktualizacje Oprogramowania: Regularnie aktualizuj system operacyjny swojego urządzenia oraz wszystkie zainstalowane aplikacje, aby chronić się przed znanymi lukami w zabezpieczeniach.
  3. Ostrożność przy Odbieraniu SMS-ów: Unikaj klikania w linki w wiadomościach SMS od nieznanych nadawców oraz nie podawaj wrażliwych informacji w odpowiedzi na SMS-y.
  4. Skuteczny System Antywirusowy: Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, aby chronić swoje urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami.

Świadomość zagrożeń i stosowanie odpowiednich środków ostrożności może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników smartfonów i pomóc w ochronie przed oszustwami SMS-owymi oraz innymi zagrożeniami cybernetycznymi.

 

Czerpanie zysków z oszustw romantycznych - Nigeryjski oszust skazany na 10 lat

WhitePress Prawa