Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ludzie przez cały czas przypadkowo wysyłają SMS-y na niewłaściwy numer i najprawdopodobniej Ty też przynajmniej raz w życiu otrzymałeś SMS-y przeznaczone dla kogoś innego. Niestety, SMS-y zawierające błędne numery nie są już tylko niewinnymi pomyłkami. Oszuści celowo wysyłają teraz wiadomości na błędny numer, aby Cię zaskoczyć oraz wykorzystać Twoją życzliwość, współczucie i życzliwość w celu uzyskania korzyści finansowych. Te SMS-y nie są jednak od początku takie oczywiste i nie zawierają żadnych sygnałów ostrzegawczych, takich jak podejrzane linki lub wzmianki o wygranej. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się tej metodzie i opracować krótki poradnik,  jak się przed nią uchronić.

Jak działa oszustwo na „zły numer”?

Cyberprzestępcy wysyłają do innej osoby niewinne SMS-y dotyczące imprezy, wizyty lekarskiej lub spotkania biznesowego. Gdy odpiszesz tej osobie SMS-em o treści „Przepraszam, zły numer”, oszust próbuje wciągnąć Cię w przyjazną rozmowę. Niektórzy nawet próbują kultywować romantyczne relacje na odległość z ofiarami, które są zmuszane do wysyłania im pieniędzy lub inwestowania w programy kryptowalutowe.

 

W jaki sposób bronić się przed oszustami?

FBI wydało ostrzeżenie dotyczące takich wiadomości, doradzając odbiorcom, aby nie odpowiadali ani nie klikali żadnych łączy (jeśli są obecne).

„Oszuści stojący za fałszywymi SMS-ami z błędnymi numerami liczą, że będziesz kontynuować rozmowę” – stwierdziło FBI. „Chcą wykorzystać twoją życzliwość. Kiedy już nawiążą kontakt, będą pracować, aby zostać przyjaciółmi, a nawet kultywować romantyczny związek na odległość. To wszystko jest podstępem, mającym na celu rozluźnienie twojej nieufności, dzięki czemu będziesz bardziej podatny na oszustwo, takie jak inwestycja w kryptowalutę lub wiele innych, których celem są ofiary.

„Cyberprzestępcy stosujący metodę oszustwa na „zły numer” korzystają z kilku socjotechnik i wykazują się dużą cierpliwością, grając w długą grę z wieloma ofiarami jednocześnie, próbując osiągnąć swoje cele. Żerują na życzliwości swoich ofiar i powoli, ale skutecznie, wabią je w jakieś oszustwo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku otrzymania wiadomości, która rzekomo trafiła na zły numer, jest jej zignorowanie. Warto także korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego wyposażonego w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne linki. Dzięki temu, nawet jeśli damy się nabrać na wyrafinowane oszustwo, to system antywirusowy zablokuje niebezpieczne witryny” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Zachowałeś się już grzecznie i nie powinieneś czuć się zobowiązany do kontynuowania rozmowy z nieznajomym.

Pamiętaj, aby usunąć wiadomość i zablokować numer, aby uniknąć spamu w przyszłości. Nigdy nie udostępniaj danych osobowych ani szczegółów dotyczących swojego miejsca pracy, wysokości zarobków ani adresu domowego.

 

Firefox i Thunderbird z awaryjną łatką od Mozilli

WhitePress Prawa